Proměna kostela na Orlici (farnost Letohrad)

Interiér kostela kolem roku 2006. Oproti stavu před II. vatikánským koncilem chybí mřížka, přebývá naopak obětní stůl a ambon. To jsou zatím změny, které charakteru kostela uškodily relativně málo.

Nádherná křížová cesta ovšem ne každému vyhovuje. „Soubor obrazů křížové cesty J. W. Bergla nás ale psychicky utlačuje,“ píše letohradský farář Václav Vacek. S tím se musí něco udělat!

Rok 2009: návrh „rekonstrukce“ kostela. Letohradský farář a iniciátor „proměny“ Václav Vacek ujišťuje: „Po biřmování jsme v kostele předložili panu biskupu Dukovi naše představy. Souhlasil.“

Stav v roce 2009

Lavice bez klekátek jsou samozřejmostí – klečení je tak ponižující, dnešního člověka nedůstojné! „Nepodařilo se nám prosadit židle,“ zklamaně dodává Václav Vacek.

Hlavní oltář je to jediné, co bylo v kostele uchráněno řádění břídilů

Společenství při mši. Nebo při „večeři Páně“? Nebo snad při vernisáži výstavy fotografií? Kdo ví?

Je tam vůbec někde svatostánek?

Kolo, kolo mlýnský! Bez toho by to nebylo ono.

Rok se s rokem sešel a máme tu L. P. 2011. Co to? Ještě vadil oltář. Před spálením jej zřejmě zachránili památkáři, tak co s ním? Aspoň jej nějak zakrýt!
Vedlejší oltáře takové štěstí neměly: „Zrušili jsme také dva bývalé postranní oltáře (truhlářská práce z 19. stol. nevalné umělecké ceny).“ (V. Vacek)

Co je to na tom obrázku? Pán Ježíš a katané z Lega a nahá Marie Magdalena? Nebuďme suchaři, porno je in a třeba nějakého hledajícího přiláká do kostela!

Na svědomí to má farář Římskokatolické farnosti Letohrad Václav Vacek (na snímku). Ne, nespletli jsme se, pán na fotografii není starosta, ale skutečně kněz.

Václav Vacek: „Setkání farníků po bohoslužbě je pro život obce důležité, ale pro pohoštění nemáme v kostele zvláštní místo. Po skončení bohoslužby přinášíme čaj doprostřed kostela.“

Václav Vacek: „Setkání farníků po bohoslužbě je pro život obce důležité, ale pro pohoštění nemáme v kostele zvláštní místo. Po skončení bohoslužby přinášíme čaj doprostřed kostela.“

Dá si i pan biskup?

Dá si i pan biskup?

 

Zdroj: http://farnostletohrad.rajce.idnes.cz/Promena_kostela_na_Orlici/http://farnostletohrad.rajce.idnes.cz/

Aktualisace 7. 1. 2013

On našeho čtenáře jsme obdrželi návrh na přestavbu interiéru kostela na Orlici. Našel jej počátkem roku 2012 přímo na stránkách farnosti:

Z projektu je zřejmé, že záměrem skutečně bylo umístit do kostela židle (jak pevné, tak „doplňkové“).

Z projektu je zřejmé, že záměrem skutečně bylo umístit do kostela židle (jak pevné, tak „doplňkové“).

Příspěvek byl publikován v rubrice Zničené kostely se štítky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/121425/virtual/www/domains/kronika.ikatolici.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

186 komentářů u “Proměna kostela na Orlici (farnost Letohrad)

  • J.P.
   Otto Madr (v dikci jednoho z nekdejsich spoluveznu, „poradce Nejsvetejsi Trojice“) jeste r a d i… na strankach Teologickych textu a tim i v kolonce Publikace „Dusi a hvezd“ prispevkem:
   „..reflektujeme nejobecnejsi r a d sameho procesu poznavani (MADR)“ Zda se mi, ze proces poznavani Otty Madra jako
   vrtichvosta nemecke nove teologie neni v redakci Dusi a hvezd
   jeste ukoncen.

 1. Je to nesmírně smutný pohled. Pan Václav Vacek se klidně může tvářit jako katolický kněz. Tím, co udělal s kostelem však o sobě prozradil úplně všechno: Komu může tolik vadit všechno to, co po staletí sloužilo Boží oslavě a posvěcování věřících? Kristovu knězi těžko…

   • Co se dá dělat, když se nemocný nechce nemoc léčit a raději obětuje svoje Bohem svěřené okolí, nakazí ho a potom to vypadá, že jsou vlastně všichni relativně zdraví a tak to je vlastně vpořádku, protože společně nesou stejnou nemoc…?

 2. Kdyz jsem studovala v devadesatych letech v Brne, chodivala jsem denne na msi k augustinianum na Stare Brno. Opatuv synovec (?), take augustinian, se vratil ze studii v cizine a zacalo se proslychat, ze chce prebudovat presbytar. Sla jsem s kamaradkou za starym opatem protestovat. Nevericne nas poslouchal, nemel o nicem tuseni. „Coze? Znicit presbytar? Slouzit msi zadkem k Panne Marii Svatotomske? Nikdy! Jen pres mou mrtvolu!“ Za par tydnu umrel a presbytar byl znicen. Sla jsem si stezovat svemu profesoru z pamatkove pece. Tvrdil, ze se s tim neda nic delat, ale dodal: „Nerozcilujte se, pani kolegyne. Ten knez prijde do pekla.“ Ja jsem do toho kostela vickrat nesla a vzdycky, kdyz vidim nejaky zniceny kostel, si vzpomenu na ta slova o pekle. Jak daleko se clovek dostane na Bozim soudu s vymluvou na „ignorantia invincibilis“?

  • Nejhorší na tom ale je, že tam nepřijde jen ten kněz… Osudným omylem dnešních „takykatolíků“ je přesvědčení, že když budou takové „takykněze“ poslouchat, tak jejich hřích jde na hlavu jen těm „takykněžím“ a ne jim samým a tak prý mají Nebe jisté… )))-:

 3. Občan Vacek není sám, kdo má bludné představy (v PL by mohli vyprávět), ohání se údajnýma poměrama bájných stavů prvotní církve, bere si do huby Pia Parsche, zhoubně působí na katolíky a dělá z nich bezzubé nevěřící spolkovníky. Nemalý díl odpovědnosti ale padá na ty, co mu to snad dovolili. Až dostane za úkol to na svý náklady dát do původního stavu, půjde povinně do důchodu a odevzdá celebret, tak se teprve začne v církvi blýskat na lepší časy

 4. Tak překrásného kostela je opravdu velká škoda. Snad přijde brzy doba, kdy viníci tohoto nábožensko-kulturního masakru budou předvedeni před spravedlivý soud. Gauneři tohoto ražení si zaslouží snad jen jedno jediné: kulku anebo houpačku v průvanu. Je to opravdu k zblití.!!!

 5. Když takto hrůzně dokáže znesvětit stánek Boží ten, který z Kristova pověření má vést jeho stádo, dokážu si hned vybavit, kam bude zavedeno. Proto asi se Matka Boží smutně svěřovala v La Salettě a ve Fatimě, že mnoho služebníků Božích padá do pekla a spolu s nimi i jejich ovečky.
  A jak to teprve bude vypadat až za krátký čas bude na místě Božím znesvěcující ohavnost, jak píše Sv. Jan v Apokalypse? Hrůza jen pomyslet. Související události, které je budou provázet, rozhodně nebudou pro věrné přívržence Kristovy Církve snadným nažíváním. Lze logicky očekávat že ekvivalentně ke zkáze Mystického Těla Církve bude trpět zřejmě každý její Úd, tedy řadoví věřící.

 6. AD topajík (5.1.2013 | 9.23) napsal:
  Váš komentář čeká na schválení.
  Taky dost jedlé http://farnostivancice.rajce.idnes.cz/

  Technická (ke smáznutí) – já vím, že se to asi jako komentář nehodilo, ale bohužel nemám k vývoji této devastace žádné podklady a ani nevím o někom, kdo by je měl a pokud, tak že by měl zájem je zveřejňovat. Jen mne to napadlo sem vložit jako další příklad. Jsem jinak k dispozici na emailu a mám tušení, že se asi s autorem stránek poměrně dobře známe – pokud jde o „Karla Macha“, jak jsem se dověděl. :-) Uvítám, když se mi ozve. :-)

  • V r. 1985 nařídil farář farníkům zlikvidovat oltář (cca 6t mramoru a cca 10-20q dubu) s tím, že když to neudělají, tak na to pozve firmu a farnost ji zaplatí.

   Bylo proti hodně lidí, alen ne všichni. Nás – tehdy děcka – měl asi dost dobře zmáknuté, protože jsme doma rodičům euforicky líčili krásy nového liturgického prostoru. Co jsme ovšem nevěděli, tak právě to, že má oltář přijít pryč. Není bez zajímavosti, že tento oltář byl z r. 1950 a mřížka byla pouze kovová. Přemýšlet o NOM tehdy ještě nikdo nemohl, ale usnadnilo to její odstranění. Původní oltář vypadal takto http://liturgickeotazky.blogspot.cz/p/celem-k-vychodu.html Kdyby vydržel, věřím, že by dopadl bez velké újmy. Ale – jelikož je kostel různorodého stavebního stylu, kde kvůli prosvětlení probourali okýnka u stropu a zničily se tak cenné fresky. Nutno podotknout, že nový oltář byl navržen a zhotoven s výjimečným citem pro liturgický prostor. Dnes je v kostele mlýnské kolo položené na podstavcích.

   • Oprava (doplnění) věty:
    Ale – jelikož je kostel různorodého stavebního stylu, kde např. kvůli prosvětlení probourali okýnka u stropu a zničily se tak cenné fresky – k celkovým úpravám se v tomto kostele vyjadřovalo mnoho lidí a dost nejednoznačně.

   • Bohužel – pan správec jenom polopřevychoval a jinak šel natvrdo proti vůli farníků. Kdyby tenkrát řekl hned, že starý oltář přijde pryč, setkal se s větším odporem. A to jistě dobře věděl.

  • Som modernejši katolik v duchu pokoncilu.Ale rozhodne to vypada,ako Humberto.

   Kostol musi mat jasne znaky.
   Oltar,ambon,svätostanok.

   Byt farnik uz by mal list na stole aj on i J.e. Duka.

 7. Je to fakt moc smutný pohled.Tak nádherný kostel,k majestátné oslavě Boží.
  Po úpravě naprosto moderní,abstraktní,zneuctěný.Snad se vše vrátí do původního stavu,snad si to ještě někteří zbožní farníci vybojují..

  • Pozdější návrat je tu možný – tam, kde jsou oltáře vyrabované, to bude prakticky nemožné.

 8. Návrh provedli akad. arch. Aleš Brotánek a ing. arch. Jan Márton.
  Autor komentářů pod fotkami se ptá, kde je svatostánek, ale všimli jste si, že tam chybí i kříž? Myslím, že je to naprosto jasné – kde je hřích, tam takové věci vadí. Takže, pokud bych byl např. já knězem, bydlel na faře s kuběnou, jezdil bych s ní i na dovolené, např. do Chorvatska, asi bych se taky oblečením nehlásil k duchovnímu stavu a kříže by mi asi taky vadily.
  Pana Zpomalíka prosím, aby radši mlčel a modlil se. Nechtěl bych být v soudný den na místě takových kněží, ani lidí kteří je v tom podporují.

  • Pane Davide, prosím, neokřikujte toho, kdo má jiný názor na úpravu liturgického prostoru. A nevidím příčinnou souvislost mezi Vámi kritizovanými úpravami a klepy, které tu roznášíte.

   • Podporuji pana Davida.
    Někoho, kdo má protestantský názor na úpravu liturgického prostoru a chce jej bohorovně vnucovat katolické Církvi, je třeba okřiknout co nejdůrazněji.

   • Okřikování – pokud by tu vůbec bylo – je na právoplatném místě. Ostatně – Ježíš neokřikoval, ale rovnou křičel. Ne virtuálně na internetu, ale v chrámu Božím s bičem v ruce. Druhou rukou převracel všechno, co do chrámu nepatří. Názory na liturgii a liturgické prostory patří tak maximálně do protestantského spolča a do hospody, umístěné ovšem mimo kostel.

    • Ano, já je znám. Jsou stejné jako všude jinde. Či chcete tu snad veřejně tvrdit, že Letohrad jde mimo fokolarínskou jednotu? To byste urazil hodně lajků a lajek s panem předsedajícm v čele. :-)))

 9. Napisat predstavenym a ziadat ich o vysvetlenie s prilozenymi dokumentami o dostojnosti sv. omse a zriadeni kostolov a podobne a ziadat papeza aby sa vyjadril a zakazal tieto veci a napisal vyjadrenie o liturgii dneska.

 10. Znesvěcení se dostává do svatého chrámu Božího. Stále častěji se setkáváme s kněžími u kterých postrádáme úctu k Eucharistii i k Panně Marii. Vnímáme toto při mši sv., ale jak dál? Ve velkých městech mohou lidé prostě jít do jiného kostela, ale na venkově? Často slyším : „..buďte rádi, že máte takového pana faráře, co my bychom za to dali…“. Ignorace svatostánku je začátek. Jak se mají farníci ubránit znesvěcení „svého“ kostela? Věřící ve farnosti jsou různorodí a podle většiny z nich má být křesťan člověk pokorný, poslušný a má pohlížet na svého pana faráře s úctou a oddaností. Nejsem příznivcem zbytečných stížností nadřízeným. Ale v případě záchrany farnosti je to nezbytné. Ovšem dle zkušenosti vím, že se dá něco zmírnit, ale nářky zůstávají většinou bez odezvy.
  Vzít tedy píšťalku, mávátko a táhnout na faru? Nevím, ale já asi nejsem správný křesťan, protože neumím pokorně sklonit hlavu……

 11. Je smutné, že to takto hrozivé věci někteří kněží činí. Nejhorší ovšem na tom je ten fakt, že tyto věci vnímají právě ti nejmenší. Právě oni pak mají pocit, že Pán Ježíš „snese“ všechno, a že se vlastně nic tak hrozného nestalo a i od takovýchto podnětů se odvíjí i jejich další činy a i právě tento fakt má dopad na jejich duchovní vývoj. Kostel je místo, ke kterému bysme jako lidé, a zvlášť mi věřící, měli chovat patřičnou úctu. Ne nadarmo se říká, že kostel je chrám Boží. Právě zde (zajímalo by mě ovšem kde) je uložena nejsvětější svátost. Nerozumím ovšem faktu, jak zdejší věřící mohou takovýto kostel navštěvovat a podílet se na aktivitách zdejšího faráře.
  Co mě ovšem ještě jako další překvapuje, je fakt, jak královéhradecká diecéze může něco takového dopustit. Už tak máme nedostatek praktikujících věřících a je škoda, že myšlenka jakési „modernizace“ přispěje k zvýšení jejich počtu. Bohužel nepřispěje. Inteligentní člověk, který uvažuje o Bohu, zde nemůže najít nic co by mu právě Boha ukazovalo, či jakkoliv přibližovalo.

  P.S.
  Nejsem sice žádný odborník, ale měl jsem zato, že „hrníčky na čaj“ vypadají trošičku jinak (viz fotografie s „občerstvením“).

 12. Ještě bych chtěla napsat,že když si kněz dovolí takto zdevastovat interiér kostela-což jemu ale připadá normální- jak pak může vypadat jeho kázání,jeho bohoslužby.Ta moderna,ten úpadek,ten se musí projevovat i tady.Určitě je tam moderna,morální a věroučná devastace.Modleme se za tohoto kněze,kéž mu dá Bůh sílu se obrátit,pokud je čas..

 13. U nas na Slovensko planoval, vdaka Panu Bohu, uz zosadeny arcibiskup Bezak akusi Olivovu premenu katedrali v Trnave, mozno, ak niekto z citatelov ma nejake info o tom, ako to malo vyzerat, nech da, predpokladam, zeby to bol tiez dobry namet…
  Tu je clanok o odstartovani premeny, myslim, ze o mentalite liberalnych pseudokatolikov vypoveda i fotka uplne dolu vpravo:
  http://www2.abu.sk/index.php?mod=articles&cday=4c100ee0&cmon=12e&_adetail=555
  Tam kusok od arcibiskupa vidiet dievca, podla mna, naozaj nekatolicky oblecene (to, ze nema zahalene vlasy je asi najmensi prehresok), co myslim, ze dost vypoveda o myslienkovom svete liberalnych pseudokatolikov…

 14. Inak, tiez smutny pohlad na toho knaza v kravate a obleku… myslim, ze to, ze knaz odmieta na verejnosti knazsky odev vela o nom vypoveda, moja osobna skusenost je, ze taki knazi nielenze odkladaju knazsky odev, ale casto i vieru. Myslim, ze i Tomas Halik sa rad prezentuje bez knazskeho odevu, u nas ,,pokrokovy“ knaz Anton Srholec, voci Bezakovi, ak sa nemylim, boli tiez tieto vycitky vznesene.
  Jezis chodil v drahych oblekoch? Neni cesta nasledovania Krista skor v noseni pokornej a skromnej sutany?
  Okrem toho ta chrani knazov tiez pred zlom a pokusenim, nezabudajme, ze na Zapade skandaly so zneuzivanim deti vypukli prave v dobe, ked knazi masivne zacali odkladat knazsky odev na verejnosti…

 15. nesouhlasim s takovou „upravou“ kostela . Jak se na to divaji z nebe nasi predkove kteri kostel postavili ?

 16. Letohradští farníci pozor! Existuje pořekadlo ,,bojí se jako čert kříže“.A tady museli kříže a vše, co připomíná katolickou církev zmizet. Blahoslavená Kateřina Emmerichová měla vidění pekla, kde bylo mnoho kněží i biskupů s celými farnostmi!

 17. Je mi smutno z toho množství nenávistných a zlých komentářů. Začal jsem postupně prohlížením fotografií. Nejprve jsem nerozumněl smyslu těchto stránek. Na konci prohlídky mám dojem, že jsem si prohlédl presentaci spolku zapšklých staromilců, kteří si úctu k Bohu spojili se starými krámy. Pokud jim někdo na tyto fetiše, které si spojili se svými představami o Živém Bohu sáhne, už vyhrožují peklem a věčným zatracením. Mám ale štěstí, protože mne jednou bude soudit spravedlivý a milosrdný Bůh a ne tento podivný spolek. :-) Kde je ve vás nějaká radost ze života, z Božího stvoření, z krásy a společenství božího lidu? Ve mně nový interiér vyvolal pozitivní emoce. Připomněl mi svým uspořádáním Křesťanské centrum na Jižním městě. S ním mám spojeno mnoho pěkných vzpomínek. Vojenský stan, v němž jsme se scházeli, spadl. Malý kostel na Chodově nestačil pojmout všechny účastníky nedělních bohoslužeb. Proto si naše farní společenství pronajalo nepotřebnou mateřskou školku, kde jsme se mohli scházet. Bohoslužebný prostor byl uspořádán skoro úplně stejně jako ten v Letohradě. Všichni jsme na sebe viděli. Tvořili jsme farní rodinu kolem „božího stolu“, na němž nám náš Stvořitel prostřel svou hostinu. Byla to krásná léta. Dnes už máme postaveno nové Komunitní centrum Matky Terezy (www.kcmt.cz), které sice v presbytáři zachovalo uspořádání kolem stolu, ale tam se všichni nevejdeme a proto jsme usazeni v „lodi kostela“ jako účastníci zájezdu v autobuse. Už na sebe navzájem nevidíme a to je škoda. Tyto fotky mi připomenuly tu starou atmosféru, která se díky novému kostelu u nás ve farnosti trochu vytratila. Děkuji za toto připomenutí a fandím všem, kteří si nepletou křesťanství s vetešárnou!!!

  • Jako vysvěcenému služebníku církve je mi srdečně líto těch, co si posvátný sakrální prostor pletou s muzeem, obrazárnou, obrazovou galerií, nebo klubovnou Rychlých šípu. Ti kdo tak činí, jsou katolíky, už jen formálně. Devastace interiéru je vždy obrazem devastace duchovní. To není střet pohledu,vkusu, architektury, to je obraz střetu pokladu katolické nauky a jejího postupného tunelování protestanským duchem…

  • „Na konci prohlídky mám dojem, že jsem si prohlédl presentaci spolku zapšklých staromilců, kteří si úctu k Bohu spojili se starými krámy.“

   Moc bych si přál být u toho, až tuhle větu budete říkat Bohu tváří v tvář na věčnosti.

  • Mily Josefe, puvodne jsem myslela, ze pisete ironicky, ale asi ne… Mate pravdu, ze se pravoverni katolici casto na internetu vyjadruji tak hrube, jak by si „ve skutecnosti“ nikdy nedovolili, je to skoda, protoze tim skodi vlastni veci, a je to pochopitelne i hrisne. (Jak ovsem zachovat klid, kdyz clovek vidi takovou spoust? Ja jsem v par kostelich temer omdlela, z mnoha utikala ven s placem, totez moje rodina, moji znami. Spousta lidi prestala chodit do kostela, protoze pomery pri msi jsou pro inteligentniho cloveka casto nesnesitelne.)
   Pomnete, ze podobne hrisne jako nenavidet sve blizni je ovsem i nepouzivat rozum, ktery nam Pan Buh dal, a jen opakovat propagandu slabomyslnych clenu liturgickych komisi, na mnoha mistech ve svete jiz diky Bohu predchozi generace. Krasne veci nejsou fetisem. I nejvyssi cirkevni autorita, nas milovany papez, hovori o „via pulchritudinis“, o ceste krasy. Buh je krasny, krasa nas k nemu priblizuje. Podle Vasi kategorisace bych jiste skoncila mezi nejvetsimi „fetisisty“, ale coby priznivec tridentske mse jsem nucena zrici se obstojneho kostela (nerikam krasneho, bydlim v nuzne cizine, kde zadnych baroknich kostelu neni), a chodit na msi do kaple, ktera vypada jako bunkr. Kostel, ve kterem tridentska mse byvala, nevahal mistni biskup vloni znicit, aby teto msi zabranil – pricemz dotycny biskup jiste velmi trpel, nebot je vyhlaseny estet…. Tady se nejedna jen o estetiku.

   • Milá Michaelo. Já jsem si zase myslel, že spíše napíšete „je to škoda, že to neudělají i v reálu, aby byli dobrými učedníky“, protože příklad s bičem v ruce v Božím chrámu proti jeho znesvěcovatelům nám dal sám náš nedávno zrozený Pán a Král Ježíš Kristus.

    • Rekla bych, ze nam prislusi spise nasledovat prikladu Krista na Kalvarii, nez prikladu vyhazovani kupcu z chramu. Vyhazovani kupcu nalezi biskupum. Reknete, ze biskupove to necini, ba prave naopak. Tehdy je nutno modlit se, aby Pan Buh racil poslat sve Cirkvi vice takovych biskupu, jako je napr. Athanasius Schneider. (Modlitba, pust, almuzna.)
     Nemyslim zrovna Vas osobne, kdyz jsem se dotkla “hrubych vyrazu”, jen konstatuji fakt, ze cesky psane tradicni katolicke blogy maji problem prave v tomto ohledu. At uz ma clovek pravdu jak chce, pokud ji serviruje nenavistnym zpusobem, nikdo, kdo s pisatelem nesouhlasi a priori, tuto pravdu neprijme

     • Nám přísluší následovat Krista ve všem bez selektování, víte? „Tvrdá je tvá řeč, kdo ji má poslouchat?“ není pobídnutí k tomu, aby se křesťan přeměnil na ekumaniacké a modernistické bláto. Připadá Vám i tohle jako nenávist? Potom ale nenásledujete Krista ve všem. Ano, Kristus miloval hříšníka a odsuzoval jeho hřích. Ale jen tehdy, když ten hříšník svého hříchu lituje, kaje se a „jde a nehřeší víc“. Je třeba si udělat pořádek v pojmech a dojmech. Pak budete mít jasněji. Přeji Vám dobré nalezení plné Pravdy. :-)

  • JOSEFE? NAPSAL JSTE TO TREFNĚ A DĚKUJI. AČ ZŘEJMĚ VŠE NENÍ OK, TAK ČÍST NĚKTERÉ KOMENTY SPÍŠE DOVEDE DO PEKLA NEŽ ZMĚNA LITURGICKÉHO PROSTORU. BŮH NĚKTERÝM ODPUSŤ SLEPOTU A DRBY.

   • Mýlíte se – antiliturgická a antikatolická úprava prostor kostelů Boha uráží a navíc trpíte velikou zapomnětlivostí – v tomto případě šlo o zapnutý Caps Lock. Zkuste ho vypnout a napsat komentář, který má hlavu a patu. Nejlépe tohle Vaše tvrzení podepřít nějakým církevním dokumentem, nejlépe z DVK. :-)))

    • Milý Topajíku, KAPR SE NAPROSTO NEMÝLÍ ani nezapomíná vypnout CapsLock a jeho komentář má mnohem lepší hlavu i patu než snůška ostatních reakcí, některých vpravdě šílených a zjevně hříšných…

     • A které komentáře to jsou podle Vás ty „šílené a zjevně hříšné“? Myslíte třeba ty, které se odvolávají na dokumenty DVK, který nikde nepřikázal devastovat kostely, jak to provozuje (nejen) pan Vacek? Tak ty jsou v naprostém pořádku a hříšné jsou jen ty opačné, humanisticky protestantské, víte?

     • Milý topajíku, působíte dojmem psychicky narušeného člověka, ze kterého jedovatost přímo kape a který číhá na koho by plivnul jedovatou slinu.
      Pokud je zde nějaký rozumný administrátor, měl by tu žumpu (a nejenom od topajíka) smazat. Jestliže si někdo se zdravým rozumem pročte tento web, vyhne se každému kostelu, aby se od jedovatých řečí neušpinil. Jsem pokřtěný katolík, ale překročit práh stejného kostela do něhož na „jedinou pravou mši“ chodí některá zde píšící individua bych asi odmítl.
      Vážím si projevu paní Michaely, která ač obhájce tridentského kultu, má v sobě noblesu projevu. Vážím si Vás.
      Prosím můžete mi odpovědět na moje rozjímání? Když přijmu při communiu hostii, přijímám v ní Krista. Pak hostie v mých útrobách putuje a funguje přirozený trávící proces, který po hodinách vyústí v to, že musím vykonat potřebu. Kam se přemístí Kristus, kterého jsem s otevřeností přijal? Odejde ze mne trávícím ústojím a „dolními“ otvory těla? Nebo se vypaří? Vypotím ho potem? Jsem po dobu, kdy jsem ho „spolknul“ a než se hostie rozloží stejným svatostánkem jako je ten dřevěný na oltáři? Mám před každým, kdo byl u přijímání pokleknout stejně jako před svatostánkem? Jak dlouho od sv. přijímání mám před každým „živým“ svatostánkem pokleknout? Snad hodinu nebo pět? Jak mám poznat, který člověk v sobě nosí Krista v substanci hostie (tj. dokud se nerozpadne substance nekvašeného chleba)? Pokládám si správné otázky a používám zdravý rozum? Pokud jsou mé otázky správně položené, tak mne to vede k obezřetnosti, abych měl úctu ke každému člověku, protože nikdy nevím, zda náhodou zrovna nyní v něm a to s jistotou přírodních zákonů není přítomen Pán Ježíš. A není toto pravý smysl hostiny, kterou nám na památku své oběti přikázal slavit? Nezapomínáme na tento smysl mše, protože je pro nás pohodlnější ve svých nelogických představách našeho Mistra a Pána uzavřít do svatostánku? Aby tam zůstával, my ho tam zase přijdeme „zbožně uctívat“, HLAVNĚ AŤ SE NÁM NEPLETE DO NAŠICH ŽIVOTŮ! Tam ho nepotřebujeme!

      S úctou Josef

     • (Ztracim trochu prehled, jak to tu v diskusi zaradit na spravne misto, ale tato odpoved je minena pro Josefa 17.25.)

      Dekuju za duveru, pane Josefe, zkusim odpovedet, pokud se dopustim nejake chyby, nepochybne budu opravena Topajikem, takze smele do toho:-)
      Pan Jezis je v konsekrovane hostii pritomny, dokud je hostie hostii. Pokud clovek neudela tezky hrich, tak je Pan Jezis «v jeho srdci». Cili, Pan Jezis je se sporadanym clovekem porad, ve svatem prijimani ale odlisnym zpusobem. Jestli Vas otazky hostie a zazivacich procesu skutecne zajimaji, tak Vas odkazuji na cetbu barokniho jesuity Arriagy, ktery na tohle tema obsirne psal, v cestine z nej zpracoval vytah prof. Wolf.
      Predpokladam ale, ze se o veci zminujete, protoze mne chcete «navest na stopu». Budte ujisten, ze Pana Boha «neuzaviram do svatostanku». Na Boha myslim ustavicne a jelikoz Jej mam rada, tak se snazim, abych dobrovolne neudelala ani ten nejmensi hrich, prave, aby mi neodesel ze srdce. Jelikoz ale nejsem Panna Maria, tak se mi to dari praspatne a klekat prede mnou tudiz nemusite:-).

     • Jak správně uvádíte, Kristus Pán je v hostii přítomen dokud je hostie hostií. Tzn. dokud není strávena. To trvá relativně krátce, uvádí se cca 15 minut (rychlému strávení napomáhá i eucharistický půst).
      Proto by se také člověk okamžitě po mši neměl vyhrnout z kostela a zahájit klábosení, ale měl by setrvat zhruba těch 15 minut po sv. přijímání v lavici a rozjímat.

     • Já jsem zvyklý. Člověk, který se dovolává církevních dokumentů, které vznikly na základě zjevených Božích pravd Duchem Svatým a jsou pošlapávány protestanty, kteří takto veřejně urážejí Boha, tak musí mezi modernisty nutně působit. Jen do mne 😀

      Ale uvědomte si, proti čemu tu vlastně brojíte. Především proti Svaté Církvi a jejímu učení – Magisteriu.

      Topajík je jenom maličký človíček, který se od Magisteria teprve hodně učí. A když někoho taková mikroskopická nepatrnost vytočí doběla, tak to je hooodně výmluvné. :-))) Co budete dělat, lidi, až budete stát před Boží Nekonečností a „obhajovat“ tam ty svoje apostaze…? Co Bohu řeknete, až se zeptá „proč jste mi ničili kostely, nedělali jste to, co se mi líb a dělali jste jen to, co se líbilo vámí“…?

     • A není toto pravý smysl hostiny, kterou nám na památku své oběti přikázal slavit?
      @ Ne. Mše svatá slaví především Kristovu oběť a je sloužena na její památku.

      Nezapomínáme na tento smysl mše, protože je pro nás pohodlnější ve svých nelogických představách našeho Mistra a Pána uzavřít do svatostánku? Aby tam zůstával, my ho tam zase přijdeme “zbožně uctívat”, HLAVNĚ AŤ SE NÁM NEPLETE DO NAŠICH ŽIVOTŮ! Tam ho nepotřebujeme!
      @ Z tohoto spíš čtu jednání osvícenců, kteří jsou ochotni kdykoli po skončení NOM arogantně napadat věrné katolíky. Ostatně stejně, jako v této „diskuzi“. Takovým je lépe se vyhýbat. Neumí ani uctivě pokleknout před svatostánkem, ve kterém je přechovávána Nejsvětější svátost oltářní, tedy sám Ježíš Kristus.

 18. Znám Vás i Vaše rodiče. Co se to s Vámi stalo? I Vaši rodiče tak zbožní, se obracejí tou hanbou v hrobě, Pro tohleto jste se nestal knězem, tolik se za Vás modlili. Vzpamatujte se. Věčnost je blízko! Chcete věčnou radost s Pánem, nebo zatracení? Vzpamatujte se!!!!!!!!!!!!!

  • Paní Pavlo, na koho to prosím reagujete, na P. Vacka? Já to z takto řazené diskuse nepochopil. Děkuji.

 19. Jsem už pamětník a ,,spolčo“ jsem také v osmdesátých letech zažil a z deníku kamaráda něco odcituji. Drželi jsme se za ruce kolem obětního stolu, dívali se na sebe a bylo nám fajn! Při bohoslužbě se tancovalo, tleskalo, smálo, hrálo na kytary, četli různí filosofičtí autoři, zkrátka vše, co nás mladý bavilo. Po čase nadšení vyprchalo, část nastoupila do škol, na vojnu, mladý kněz se oženil. Dnes z toho spolča NIKDO není praktikujícím katolíkem.Jen plytkost a prázdnota zůstala. Věřili jsme, že mše sv. je hra, částečné divadlo, památka a hlavně spolčo s kámošema a kámoškama.

  • Presne tak. Mam pritele kneze v klastere Fontgombault, kde se slouzi vyhradne stary ritus (a rehole neprosla aggiornamentem). Je mu 39 let. Coby dite byl ve skautske skupine, cestovali po Francii. V ruznych kostelich vzdy cela skupina pristupovala k prijimani v klece. Mistni knezi pak temer vzdy vyuzili onoho okamziku «ohlasek» pred koncem mse, aby detem vynadali a zesmesnili je pred farniky. Deti vsak vytrvaly a kdyz vyrostly, bylo 7 chlapcu z teto skupiny vysveceno na kneze. 7!

  • To stejné se dělo i na jiných místech. V r. 1976 byl v jisté farnosti P. Pavel Dokládal. Tehdy byl rekordní počet ministrantů v kostele – okolo 35 (!!!) – a nárůst mladých kytarových křesťanů. P. Pavel odešel – a kostel se vyprázdnil do původního stavu. Vlastně ne – „odešla“ i mřížka v presbytáři.

 20. Všimněte si prosím ještě jedné věci. Otec biskup Vokál se usmívá a mluví do mikrofonu k věřícím – potud vše v pořádku. Nevím, co však řekl mezi čtyřma očima P. Vackovi – pravděpodobně však nic, co by se týkalo zničeného kostela. Aniž bych si osoboval právo říkat někomu, a biskupům už vůbec ne, co mají dělat, dalo se předpokládat, že biskup, kterému je předpovídán směr Řím – Hradec – Praha, si s daným problémem poradí razantněji.
  AD Pavel Málek a Topajík – souhlas! Takřka 20 lez chodím do jedné farnosti, která se honosí názvem živá. Částečně to pravda je, farní aktivisti dotáhli dokonce i tance, o tom jsem už psal jinde. Jinak v všední den – pusto a prázdno, sotva se najde pár lidí na růženec přede mší. Adorace? Darmo mluvit! to je setina celkového počtu chodičů. Před zpovědnicí? Taky prázdno! Ale v neděli jde 300 lidí ke sv. přijímání. A výsledky jsou mezi námi – za celých 20 let nebylo jediné povolání, ale rozvedených a mimomanželských kontaktů přibývá. Bohužel

  • Jistě – důsledek vpuštění bludů, herezí a apostazí osobou JPII do Církve a z toho plynoucí „úpravy“ katechismu a zesměšňování očistce a pekelných hrůz. To mi už nikdo do smrti nevymluví. :-/

 21. Viděno pozitivně, doufám, že tento web bude dostupný ještě dlouho, tohle se dá demonstrovat v jiných farnostech jako jasný argument, kam podobná úprava povede.
  Zajímavé je, že úpravy prostoru mohou být různé, ale tahle je tedy výrazným sešupem od hezkého barokního (barokizujícího) interiéru k stodole.
  Hesla v diskusi – vidíme na sebe, nevidíme jsou celkem mimo (ani jedno neznamená lepší/ horší), V prostoru chybí kříž – je to proti pokynům k římskému misálu! Dále tam chybí tam socha (obraz) P. Marie a socha (obraz) světce, kterému je kostel zasvěcen. Pocit prostoru je v podstatě „studený“, „prázdný“ a nic nesdělující. Prostor navíc nedává moc možností (nalepení oltáře na lid) rozvinout krásu liturgického dění formou procesí (s eucharistií, s evangeliářem). Je to celkově bída!
  Vinu bych nedávál koncilu, nebo nové liturgii, ale jednoznačně knězi. Prostor, liturgie mohou být krásné i dnes, když k tomu má kněz buňky. ˇUpravy prostorů dělali i druzí a nedopadlo to tak otřesně, protože měli větší úctu k věcem, které dostali od druhých a dalším předají.

 22. Poněkud mi uniká, jak je možné, že tohle bylo schváleno. Liturgický prostor je přeci jasně definovaný. Dále je podle mého názoru prakticky nemožné, aby k tomuto dal souhlas Národní památkový ústav, jehož pracovníci (což na rozdíl od kněží jsou zástupci čistě sekulární instituce) se často handrkují třeba o tvar hlaviček použitých hřebíků nebo o barvu omítky… Dále je podle mého názoru takřka nemožné, aby s tímto souhlasil diecézní konzervátor. Jako zaměstnanec litoměřického biskupství o tomto něco vím (je ale klidně možné, že Královéhradecká diecéze v tomto ohledu funguje zcela jinak). Když tohle neměl v úmyslu zastavit představitel církevní hierarchie, pozastavuji se nad tím, že ani zmocněnci sekulární památkové instituce nezakročili z pozice moci úřední (je to paradox, že někdy památkáři vystupují na ochranu památek proti jejich vlastníkům, ale děje se to…). Když pomineme čistě sekulární hlediska, pak hlediska teologicko-liturgická, na základě kterých bylo k tomuto takto přistupováno, se zcela vymykají mému chápání. Asi tomu nerozumím, nebo jsem konzervativní. Nejsem nepřítelem soudobé architektury a soudobého umění, ale zastávám názor, že i soudobí architekti, pokud pochopí, CO TO JE liturgický prostor, mohou být schopni plně vyhovět všem relevantním požadavkům a může to být účelné a pěkné (duši povznášející). Čím více se zabývám předkoncilní liturgikou (o které jsem ještě donedávna takřka nic nevěděl), tím více zjišťuji, že jedině to je správná cesta a začínám být pro tento způsob slavení liturgie nadšený (protože to prostě a jednoduše je i krásné – nejen pouze „důstojné a spravedlivé“). Zřejmě skutečně stojíme na přelomu, který se však neodehraje šmahem, ale bude záležitostí postupného vývoje. Zde prezentovaný případ však na mě působí jako ukázka „moderního“ obrazoborectví. Jestli jsem se někoho dotkl, omlouvám se.

  • Podívejte – kde si biskup „dupne“, tam památkáři musí zmlknout. Vím to z praxe 2 roky „staré“. Památkáři byli proti umístění cca 5tunové kamenné kostky a do kostela to „církev“ dostala pomocí světského zákona a navíc prý jde o „mobiliář“, který se dá kdykoli v případě odstranit. Už vidím paní uklizečku, jak drcne loktem a 5 tun se posune jak dětské autíčko o 5m dál.

 23. Chtěla bych napsat panu Josefovi a potvrdit slova pana Pavla Málka.Tak pane Josefe,pletete si pojmy s dojmy a pocity.Možná,a věřím,že to ani není Vaše vina.Je to vina jisté církevní modernistické hierarchie.
  Píšete,že jste tvořili farní rodinu kolem „božího stolu“,na něm nám náš Stvořitel prostřel svou hostinu.Pan Pavel píše,že se drželi za ruce kolem obětního stolu a bylo nám fajn,že se tancovalo,tleskalo,smálo.
  Ale!!
  Tady to začíná!Mše svatá není hostina!
  Mše svatá je nekrvavá smírná oběť Ježíše Krista za naše hříchy.Kněz se v okamžiku proměňování stává samotným Kristem/alter cristus/,obětuje Bohu.Tedy nemá být otočen k lidu,ale k Bohu.Je to zpřítomnění Golgoty.Pán Ježíš při mši svaté netrpí a neumírá,nýbrž vítězný a oslavený přináší svému nebeskému Otci oběť za nás.Na kříži nás jednou pro vždy vykoupil.Oběť Ježíšova se nekrvavě opakuje na oltáři,aby nám byly přivlastěny její účinky.
  Nejsvětější oběti máme být přítomni s hlubokou uctivostí,upřímnou lítostí a vroucí zbožností.My můžeme skrze naše všeobecné kněžství rovněž se přidat k oběti kněze,Boha chválit,Jemu děkovat,Jeho prosit za milosti,Jeho prosit za odpuštění našich nedokonalostí a hříchů.
  Ve Mši svaté se obětuje stejný Vykupitel,který kvůli nám na kříži zemřel.
  jeho zásluhy jsou převeliké,Matka Církev může i z této pokladnice rozdělovat.
  Mše svatá tedy není hostina,je to Oběť!
  Při myšlence na to,jak za nás na kříži Ježíš Kristus trpěl můžeme tancovat?smát se?tleskat?
  Novus ordo je zprotestantizovaná mše.Prostentaté nemají svátost kněžství,nemají svátost oltářní,takže jejich bohoslužba je opravdu takové shromáždění věřících,taková hostina,které šéfuje pastor/to není kněz,nemá svátost kněžství/,jejich přijímání je jen nějaká vzpomínka na Ježíše Krista.Oni nevěří v reálnou přítomnost Ježíše Krista ,nevěří,že v Nejsvětější hostii je přítomno Kristovo člověčenství, i jeho božství.
  V katolickém chrámu a při mši svaté se musíme chovat tak,jak to stanovila nezmodernizovaná církevní hierarchie,s největší úctou.
  Jděte pane Josefe na mši svatou všech věků,která bude trvat až do konce světa,jděte na pravou katolickou mši svatou,tridentskou.

  • Tak pozor sv Omsa je AJ hostina, je to zaciatok nebeskej hostiny
   Je to hostina v ktorej ako hlavny chod sa dava Jezis osobne

   Spomente si na velkonocneho Baranka u Zidov. Baranok bol obetovany aby sa Zidia najedli pred odchodom a aby jeho krvou pomazali veraje dveri …
   Bola to spolocna hostina zidovskej rodiny a zaroven spritomnenim uteko Zidov z Egypta
   Jezis tuto spolocnu hostinu povysil tak ze sam je obetnym Barankom, zaroven je knazom ktory Baranka(cize seba obetuje) a zaroven oltarom
   Sv omsa je preto SPRITOMNENIM obety na Kalvarii

   z niektorych prispevkov mam pocit ako keby Posledna vecera bola nieco nesuvisiace s Obetou na Krizi
   co je nezmysel
   pretoze sucastou Obety na krizi bola Posledna vecera
   a zaroven sucastou Poslednej vecere bola Obeta na krizi
   to je jeden nerozlucny celok
   a zaroven je to prislub a pociatok nebeskej hostiny v nebeskom kralovstve
   Co si myslite, preco asi plati „Ty si knazom naveky“ ?

   predkoncilova a pokoncilova liturgia zdoraznuje kazda o nieco viac iny aspekt Poslednej vecere, ale to neznamena ze jedna alebo druha je zla ….
   chodim obcas aj na slavenie predkoncilovej liturgie ale oproti rovnako zbozne prezivanej pokoncilovej liturgii tam nevidim rozdiel

   Ten zdanlivy narast dusi u predkoncilovo orientovanych katolikov sa da kludne vysvetlit dynamikou maleho exkluzivneho spolocenstva
   Forma samotna neznamena zachranu, dolezity je duch co ju naplna ….

   A ako k tomu dospiet? Odporucam 30 dnove cvicenia sv Ignaca z Loyloly
   a inak pravidelnu modlitbu sv ruzenca , krizovej cesty a citanie sv Pisma
   a samozrejme pravidelne sviatosti (spoved a eucharistiu)
   … a vysledky sa dostavia !

   • Omyl. Mše sv. NENÍ hostina.
    Tento názor odsoudil papež Pius XII. v Mediator Dei: „Mýlí se ten, kdo říká, že Mše sv. je oběť a hostina.“ Oč víc se mýlí ten, kdo navíc v tomto tvrzení vynechává slova „oběť a“!
    Obětní hostinou je pouze sv. přijímání.

    Čím dřív si přiznáte realitu a přestanete si nalhávat, že pokoncilní „liturgie“ je v pořádku a vymýšlet pro podporu tohoto dojmu kostrbaté konstrukce, tím lépe pro vás. Opravdu.

   • Ano je to tak,pane Misojogi,jak to píše Pius. Přečtěte si encykliku Mediator Dei.

    Je např. k přečtení na web:Dielňa svatého Josefa
    ve sloupečku : encykliky
    S Pánem Bohem A.

 24. Pokud nemají protestanté ve svatostánku živého,proměněného Ježíše Krista,necítí potřebu mít kostely vyzdobené tak,jak se sluší pro Krále.Četla jsem v časopise Te Deum,že ještě 400 let po Lutherovi protestanté bloudily.Zdobili kostely tak,jakoby tam Král králů byl.
  Dokonce jejich bohoslužby byly více katolické než dnešní novus ordo.
  Pan farář Vacek jakoby už nebloudil.On vše odstranil,chová se jak odpadlý katolický kněz.

  • Jistě – pan „farář“ má svůj vlastní směr schválený i nejvyššími kruhy ničící katolickým ovečkám pastviny.

   Těší mne, že poznávám spřízněnou duši čtoucí jediný katolický časopis, když nám tito pokoncilní humanističtí sektáři ukradli i Světlo. Jakoby jim nestačilo zprznit Katolické noviny na Katolický Blesk. Jo, je to potvora a šelma nenasytná.

   • Taky mne těší,že čtete tento jediný katolický časopis.Ke mně se dostal přes kamaráda.Protože ale jsem měla málo času, dost dlouho mi trvalo,než jsem se dostala ke čtení.Jednoho dne přece jenom jsem začala čístByla jsem velmi mile překvapena.Krásné články,ze všech oblastí života církve,církevních dějin, o Pánu Bohu,Duchu Svatém,Ježíši Kristu,Panně Marii,svatých , o mši svaté,liturgii,zpěvech,katolických osobnostech,panovnících, a mnoho jiných .
    Když mám příležitost vřele jej doporučuji i ostatním.Dá se objednat emailem: platbyTD@email.cz
    nebo poštou:Te deum
    Bohuňovice 15
    okr.Svitavy 570 01
    Mějte se moc pěkně S Pánem Bohem

 25. to nové sedenie sa mi zdá lepšie, aj keď pripúšťam, že bolo urobené trošku necitlivo. rozhodne sa mi však nepáči tón článku, ktorý vyznieva hrozne tendenčne, ako keby mal autor recept na pravdu. (nemá) 😉

  • Samozřejmě že autor MÁ recept na pravdu: Pravdou je Kristus, který se zjevil apoštolům a Církev tuto pravdu uchovává a učí. Takže kdo poslouchá Církev, má pravdu.
   Je dobře, že je článek tendenční, že se snaží o jasný a jednostranný pohled z hlediska nauky katolické církve o mši sv. a není to subjektivní relativistické blábolení „toto sa mi zdá lepšie“.

  • clanok je tendencny, a je to dobre- katolik ma mat tendenciu vnimat chram z pohladu toho, ako ho chape Cirkev.
   Ak niekto bude palit a nicit kulturne pamiatky a umelecke diela, a vznine clanok, ktory to ostro odsudi, tiez nebude na mieste tendencnost?

   • Dovolte jen malou technickou opravu – katolík nemá tendence, katolík má povinnost poslouchat Boží Církev zde na zemi. A protože DVK předchozí ustanovení koncilů nezrušil, tradiční ritus nezakázal, ani nepřikázal převracet kostely naruby (odkdy „oltář“ na Jih…? kdo přikázal takovou zhovadilost?), je tahle úprava podepsaná panem Dukou jasným proticírkevním protestem. A jako taková by měla být na 100%ní útraty plenitelů zlikvidována a kostel vrátit do původní podoby. Deprimuje je původní křížová cesta? Tak ať jdou klidně do hospody, hovádka nekřesťanská.

 26. Llidi zlatí, to snad není možné, myslíte,že ten biskkup na fotografii je opravdu vyfocen v tomto zpustošeném kostele ve smyslu odpadlictví , to se usmívá tady?
  Tak to by byla naprostá apostaze.Vždyť vše je odstraněno.Nad stolem na zdi je abstraktní plátno,hlavní oltář je zakryt.Není tam svatostánek,kříž…nemohu věřit,že ti farnící jsou tak poslušní.Vydala bych okamžitý zákaz účastnit se modliteb , i tzv.mší svatých.
  Ten kněz je odpadlý katolický kněz.

  • Katoličtí farníci jistě ne, Anežko. Jen protestantští přivandrovalci, kterým se „církev otevřela“ po DVK.

 27. Ale Topajíku,vždyť to vidíte na té fotografii.Ti farníci jsou poslušně přítomni na té tzn.mši svaté., v tom zpustošeném kostele.Přece musí vědět,že je to zvrácené.Ale oni jsou poslušní,věří knězi.A když jim něco řeknete,jste pro ně nepřítel.

  • Podle mě neví, že je to zvrácené. Jejich farář je zručný demagog a několik let jim neděli co neděli lije do hlavy, jak je to jeho pojetí správné a jak strašné to je v klasických kostelích.

 28. Právě jsem objevila obrázky znesvěceného kostela a jsem v šoku.Myslela jsem, že jenom náš pan farář má podobné úmysly.Naštěstí zůstalo jen u těch úmyslů.Také nechápu,j ak mohou lidé do takového“kostela “ chodit. Je to něco mnohen víc než znevážení mše sv., je to hřích.Vacek se ukazoval v tv a zřejmě nabyl dojmu, že si může dovolit všechno.A biskupové mají respekt před těmi mediálně známými.Od nového biskupa se také nedá očekávat razantní postoj, i když přišel z Vatikánu. Škoda !

  • Braňte kostel, co Vám budou síly stačit. Kdybych věděl před 30 lety to, co vím dnes, tak jsem držel protestní hladovku a buntoval lidi pro živou zeď.

 29. Baroknich kostelu, kde na vse seda prach, dycha trident a o nedelich se preslavne Mse sv. ucastni 4 babicky mate vsude po republice dost, tak v sobe vzbudte trochu tolerance a prejte letohradskym to, co my jim v Praze zavidime – jednoduchy a ucelny prostor,ale predevsim jejich spolecenstvi, ve kterem je radost Msi slavit!

  • To by to tam ještě musela být napřed mše Jestli myslíte ten Vackův NOM-Kašpárkov, tak to mše, která má oslavovat věčného Otce, který skrze Ducha Svatého zjevil, jak je třeba mši slavit, rozhodně není. A že jsou někde na Tridentu 4 babičky? To je Vaše ostuda, se kterou se tu ještě veřejně ukazujete a chlubíte. Jen se divím, že máte tak málo studu a nedostatek úcty k Bohu.

 30. Možná by bylo dobré si uvědomit, že místem, kde chce Bůh přebývat je srdce člověka. Ne svatostánek, ne honosně vyzdobený kostel….. To, co prostor činí krásným, je přítomnost člověka, ve kterém si udělal svůj příbytek Bůh, protože o člověka Bohu jde.
  Bůh nehledí na to, jak vypadá prostor. Je Mu to jedno (vždyť sám se narodil ve chlévě). Nešílí hrůzou a nezblázní se.
  Hledí do srdce člověka.
  Tam se podívejme a tam si ukliďme, aby se tam Bohu líbilo!
  Pochybuji, že někdo bude spasen pro to, že chodil do kostela, který si „udržel svou historickou hodnotu“ nebo proto, že se bil za udržení takového kostela.
  Prostor má sloužit. Ne zotročovat.

  • Jste asi prorokyně, když víte co se Bohu líbí asi daleko lépe, než generace papežů a světců v celé historii Církve. Proč tedy Církev budovala svatostánky a honosné kostely, když v nich – podle vás – Bůh nechce přebývat? Církev se 1980 let mýlila, a trpělivě čekala, až v roce 2013 povstane Magda a poučí ji?

   Nádhera, lesk a vznešenost mají i své odpůrce
   Nádehra a lesk, uplatňovaný v náboženském kultu, bývají pohoršením pro lidi, kteří si neuvědomují, čím jsou povinni Bohu. Ukazují na chudobu Bohočlověka.
   Ještě dnes, kdy lidstvo již dávno mohlo poznati poslání Syna Božího ve světě, dovedlo by mu odepříti s Betlehemiťany střechu nad hlavou a teplo síně. Ještě dnes by mu ponechali jenom místo v chlévě a přikryli jej slamou.
   Jako druzí Jidášové ptají se, když na počest Boha se vylévá drahá mast: „K čemu tato ztráta? Vždyť by se to mohlo rozdat chudým!“
   Jim se zdá všecko, co se činí z lásky k Bohu, zbytečným vydáním. Nic se však nerozmýšlejí vydávat velké sumy k stavění zábavních místností a divadel, které kazí mravy a čistotu rodinného i veřejného života. Jenom divadlo katolické liturgie se jim zdá příliš a zbytečně drahým.
   Za to, že Kristus přišel nás naučit odpoutávat se od vzedejších statků a milovat chudé, chtěli bychom si všecko zlato ponechat pro sebe a nedat Mu z toho ničeho?
   Protože Kristus z lásky k nám neměl zde na světě, kde by hlavy složil, ačkoliv ptáci mají svá hnízda a lišky svá doupata, chtěli bychom Jej i dnes ještě takto hostiti?
   Nebylo by největším bídáctvím využíti těchto důkazů Jeho lásky proti Němu samému?

   http://www.krasaliturgie.cz/mse-svata/uvahy/nadhera-v-liturgii.html

  • Tohle mne velmi zaujalo:
   „Prostor má sloužit. Ne zotročovat.“
   A ptám se:
   Jak ta stará, ušlechtilá a pečlivě vytvořená architektura, která se snoubí s duchovním uměním podle Vás zotročovala? Vás zotročuje umělecká křížová cesta a krásný oltář, na který sestupuje sám Bůh?

   • Milý topajíku a 5.
    Znáte tuto část Písma sv.? Jan 4, 20-24. Ježíš na otázku samařské ženy, která se ptá, zda je správnější uctívat Boha v Jeruzalémském chrámě nebo ve svatyni samařské, odpovídá jí a také všem dalším generacím, kde a jak si Bůh přeje, aby byl uctíván. Není to ani v Jeruzalémě ani v jiném konkrétním chrámě. Chce být uctíván v duchu a v pravdě. V duchu = nepřeje si žádné oběti, které byly přinášeny v Jeruzalémském chrámě, nepřeje si žádné jiné oběti! Chce být uctíván v duchu a pravdě a proto ve svém úsudku má paní Magda pravdu. Není prorokyně, jen používá správný úsudek. Kdo má větší pravdu Ježíš nebo papež nebo světec?
    Boha Otce budeme v duchu a vpravdě uctívat tehdy, když budeme znát Ježíšova Ducha. Toho můžeme znát jen tehdy, když se o Ježíše budeme zajímat. O Ježíše se nezajímáme tím, že Ho zarovnáme harampádím, byť ze zlata, ale tím, že mu budeme věnovat svůj čas. Podobně chybují rodiče, kteří se snaží obklopit své dítě drahými dárky, hračkami, značkovým oblečením, mobilem, počítačem, …., ale nevěnují mu svůj čas, nenaslouchají mu.
    Také my můžeme Ježíše zahrnout drahými, krásnými, uměleckými, … dárky nebo můžeme Ježíšovi věnovat svůj čas, můžeme mu naslouchat. Jak? Mluví k nám v evangeliích! Čteme je? Známe jejich obsah? Pamatujeme si co, k nám Ježíš mluví? Budeme-li jeho slova znát, budeme Pánu Ježíši rozumět, porozumíme jeho Duchu a pak budeme správně uctívat Otce.
    Kdybyste znali slova Pána Ježíše, nemohli byste se takto mezi sebou hádat! Z vašich útoků je vidět, že znáte věty vytržené z kontextu a ty používáte ne k tomu, abyste ctili Boha, ale k tomu, abyste je použili jako argument k prokázání svého vlastního (pomýleného) názoru.

    Jste si jisti, že takto urputně bojujete na staně živého Boha a ne proti Němu? Odkud berete odvahu to tvrdit, když vás vaše vlastní slova usvědčují, že to není pravda?

    • Platí pro vás to samé co pro Magdu:
     Jste asi prorok, když víte co se Bohu líbí asi daleko lépe, než generace papežů a světců v celé historii Církve. Církev se 1980 let mýlila, a trpělivě čekala, až v roce 2013 povstane Josef Petr a poučí ji jak uctívat Boha?

     Církev je také vykladačkou slov Pána Ježíše. Je projevem pýchy myslet si, že rozumím Jeho slovům lépe než Církev.

     • Pod tohle se podepisuji, abych nemusel kopírovat.

   • Položil jste dobrou otázku.
    Prostor zotročuje, pokud na něm někomu záleží víc než na Bohu a lidech.
    Posuzuje srdce, nitro a duchovní výši letohradských jen podle toho, jak na Vás působí jejich kostel.
    Jestli je tohle to správné měřítko, to najdete v Bibli.

    • Děkuji, Magdo. Už je mi jasné, proč Vás dřívější prostor zcela zotročoval a proč je dle Vás správná jeho likvidace. Akorát to má ten háček, že teď otročíte prostoru, kde už není živého Boha.

     • Prostoru otročí ten, kdo volá, že toto je hrozné, aniž by věděl, zda takto uspořádaný prostor letohradské k Bohu více (nebo méně?) pozvedá a přibližuje.
      To je podstatné.
      A o podstatné věci jde, neboť k čemu je člověku, kdyby získal celý svět, ale ztratil věčný život.
      U letohradských vidím, že jim jde o skutečného Boha, o připravení svého nitra pro Něj a o skutečné včlenění Boha a Jeho pravidel do každodenního života.
      U Vás vidím, že Vám jde o hmotné věci, a od hmotných věcí odvozujete víru člověka.
      A zbytečně se oháníte Bohem, že „už tam není živý Bůh“.
      Ježíš jasně řekl, podle čeho se pozná ten, kdo má Boha rád a řekl jasně, co se Bohu líbí, a kde si udělá Svůj příbytek.
      O vybavení kostela se tam nic nepíše.
      Jestliže se to lehradským takto líbí, cítí se tam lépe a mají dostatek prostoru pro setkávání se s Bohem i mezi sebou vzájemně jako rodina, proč ne?

     • Prosím Vás, Magdo, nechte už těch blábolů nekatolických a neuctivých. Ničíte posvátné předměty a to je jasné jednání proti katolické církvi a liturgickému prostoru. Jak může k Bohu vést nějaká zobrazená nahotina pod křížem? Když nejste závislá na hmotných věcech, proč tolik obhajujete finančně nákladné úpravy a necháte klidně zničit daleko větší hmotné hodnoty, které Vás nestály ani korunu? Při vší úctě – jděte už k šípku s takovými nekřesťanskými nesmysly.

     • „Jestliže se to lehradským takto líbí, cítí se tam lépe a mají dostatek prostoru pro setkávání se s Bohem i mezi sebou vzájemně jako rodina, proč ne?“

      To je právě to. Co záleží na Bohu, hlavně, že se to líbí lidem, že? A to je to, co jsem popisoval níže – stavění člověka nad Boha. Kdo těžce uráží Duchem Svatým zjevené pravdy sepsané v liturgickém řádu, nemůže počítat s tím, že se v takovém prostoru setká s Bohem. S euforií, která se tváří jako křesťanství, ano. Ale v euforii ani pseudokřesťanství není živý Bůh, víte?

    • Topajíku, demagogicky se snažíte uspořádávat a předkládat to, co říkám já, aniž byste se snažil pochopit podstatu toho, co se tím snažím vyjádřit.
     No nic, možná skutečně nemám schopnost jasné řeči.
     Ale neuspávejte se tím, že víte, co se líbí skutečnému Bohu, když Vaše tvrzení nemají nic společného s Ježíšem. Ježíš říkal něco jiného. Není nic snazšího, než vzít Bibli a číst.
     Tak nepředstírejte, že Vám jde o skutečného Boha.
     Vaše slova nemají s Bohem nic společného.
     Vše, co tu obhajujete, je lidský pohled, ne Boží.

     • Demagogie je, když se někdo pasuje na úroveň Boha a přesně ví, jak Bůh vidí a odmítá katolickou věrouku a stále platné církevní předpisy. Obojí – pochopitelně – bylo zjeveno Duchem Svatým.

     • Paní Magdo,Vaše názory a to,co tady píšete již není katolické.Spíše byste už mohla chodit na protestantské bohoslužby.Protestantú je asi 3.000 odnoží,takže určitě si něco najdete,Promiňte,ale kdyby si tuto diskuzi či Vaše názory přečetl věrný katolický kněz,věrný zjevenému zákonu Božímu a tradici Církve, určitě by Vám to vysvětlil,když už nechcete věřit panu Topajíkovi. Bloudíte,bloudíte!
      A ten zneuctěný zdevastovaný kostel,je naprosto odstrašující provokace Pána Boha!
      Jestli tohle necítíte,tak jste opravdu na tom,co týče katolické víry,velmi špatně.
      Pan farář,je modernista,nebo už pravděpodobně odpadlý katolický kněz.Tak se těch jeho akcí a aktivit zastávajte a uvidíte,kam Vás to dovede!
      A.

     • Zbytečná námaha, Anežko. Oni neznají pojem „pláč a skřípění zubů“, takže si o tento stav poznání, že Bůh je spravedlivý soudce a že Peklo skutečně existuje, protože jsou v něm až po své protestantské uši, přímo říkají a svoji nadutost staví nad Boží pravdy a raději věří „teologům“, kteří jim „šimrají v uších“. Kdo by dnes chtěl jít cestou kříže, když je pro ně Kristus jakýmsi hipíkem v džínách a s kytarou…? No řekněte sama… Copak někoho na NOM zajímá, že Panna Maria pláče nad katolíky, kteří „padají do pekla jako podzimní listí“, notabene v hradecké diecézi, kde dokázali Pannu Marii tak urazit, že vytvořili a posvětili v kostele její sochu „oblečenou“ tak, jak ji Pán Bůh stvořil…? Bůh žehnej tomu, kdo ji ukradl a (pravděpodobně) zničil. (Škoda, že ho neznám, abych mu mohl ze srdce poděkovat.)

     • „Ale neuspávejte se tím, že víte, co se líbí skutečnému Bohu, když Vaše tvrzení nemají nic společného s Ježíšem. Ježíš říkal něco jiného. Není nic snazšího, než vzít Bibli a číst.“

      Protestantská propaganda, která uznává pouze Bibli a nic jiného, tedy ani působení Ducha Svatého v Církvi Svaté, je protikatolická. Pletete se, Magdo. Moje postoje jsou opřeny o pevné katolické základy a poznanou pravdu o Bohu. Nedělám totiž z kostela obývák pro svoje pohodlí. Pro mne to je dům modlitby. Ale to Vy nemůžete znát ani pochopit. Jste sama proti sobě. Víc Vám nemohu říct.

     • Pokud mají dělňasové nahotiny vylepeny u soustruhu, dovedu to pochopit, pokud si dá katolický farář namalovanou nahotinu místo oltáře je to úchylnost a zneuctění desatera.

 31. Děkuji autorovi těchto stránek na to, že veřejně upozornil na tak zrůdné znesvěcení a zohyzdění kostela, kterého se dopustil pseudokněz Vacek.
  Proti něčemu takovému musí všichni poctiví křesťané bojovat ze všech svých sil.

 32. Znovu jsem se dívala na fotografie zpustošeného koslela.To je opravdu zarážející,Na té fotografii při tzv.mši svaté je spousta lidí.Všimla jsem si,že při přijímání je uprostřed řada,proti této řadě jsou obráceni muž a žena,v kostkované košili a žena v zelené halence a bledším saku.Co asi dělají,myslíte,že to jsou laici,co podávají hostie? Ti farníci by byli opravdu nenormální.!! To by byly diskotéky a ne mše svaté,jejich sláva časem pomine a zůstanou výčitky a pláč,možní i cesta do pekla.

  • A nejhorší je na tom, Anežko, to, že tam vodí děti a dávají jim tak zhovadilý příklad, jak ignorovat učení Církve Svaté a urážet tak samotného Boha. :-///

   • topajík:
    A nejhorší je na tom, Anežko, to, že tam vodí děti a dávají jim tak zhovadilý příklad, jak ignorovat učení Církve Svaté a urážet tak samotného Boha. :-///

    Rouháte se, topajíku. Přečtěte si Bibli a tam se dočtete, co Boha uráží.
    Sílu a krásu dává duch. Všechno světské pomine, nezůstane kámen na kameni,… zdá se, jako by zlato a výzdoba byla víc než láska k Bohu a člověku.
    Čím chcete druhé zachraňovat?
    Copak krásný historický kostel něco vypovídá o víře lidí, kteří „do něj chodí“?
    Podle slov se pozná člověk, ne podle toho, jak drahé a honosné má doma vybavení.

    • „Copak krásný historický kostel něco vypovídá o víře lidí, kteří “do něj chodí”?“

     A o čem vypovídá likvidace toho, co věřící katolíci vybudovali? O nevíře? A likvidace svědčí o víře a úctě k Bohu? Takový blábol přece nemůžete myslet vážně. 😀

     • Oprava překlepu:
      A o čem vypovídá likvidace toho, co věřící katolíci vybudovali? O víře? Likvidace svědčí o víře a úctě k Bohu? Takový blábol přece nemůžete myslet vážně. 😀

     • „Na tom je aspoň dobře vidět, že neznáte rozdíl mezi vlastním obývákem a kostelem, takže jen potvrzujete svoji těžkou nekatolicitu a nekřesťanství. Víc nám už o sobě říkat nemusíte.“

      Kdo odděluje svůj život na chvíle strávené v kostele a ve svém obýváku (nebo kdekoliv jinde), není skutečný křesťan. Celý život člověka musí být modlitba a spojení s Bohem. To, čím se obklopujeme, nás má vést k Bohu a umožňovat stále větší růst, ne nás brzdit. Jakmile zjistím, že něco v mém okolí už neslouží růstu, pak je potřeba to vyměnit!
      Povznášející myšlenky jsou Vám houby platné, pokud se jimi necháte unášet jen u skvostného vybavení kostela.
      Vše, co v kostelech je, je výtvor lidských rukou.
      Myslíte, že Bůh to potřebuje?
      Ne, to Vy to potřebujete, abyste mohl vykládat, jak tím oslavujete Boha, a že pro Něho to nejlepší a nejskvostnější.
      Myslíte si, že tam je Bůh?
      Že Bůh je jen tam, kde jsou drahé a zlacené oltáře?
      Ne, Bůh nepotřebuje skvostné oltáře, Bůh potřebuje srdce člověka, aby si tam mohl udělat svůj příbytek!
      Až budeme stát před Pánem, bude úplně jedno jestli v našem kostele byl honosný oltář nebo židle. Důležité bude, zda jsme se dokázali vzdát toho, co nás brzdilo a zda vše, co jsme učinili, posloužilo k tomu, aby se z nás stali lepší lidé. Zda jsme se více přiblížili Bohu a zda jsme se s Ním více sblížili. Všechno ostatní je jedno a jsou to jenom cetky, i když z našeho hlediska (jak tady vidím) velmi drahé a skvostné, kterých se nehodláme za žádnou cenu vzdát.
      Takže se nevymlouvejte na to, že tím oslavujete Boha.

      „Máte vynikající trénink z NOM jen co je pravda. Tohle znám ale už 35 let, víte? Nic nového jste nevymyslela – jen slepě opakujete lživou, bezbožnou a protestantskou propagandu.“

      Žádný trénink odnikud nemám, a už vůbec není pro mne důležité „nějaké NOM“. Jdu za Kristem a chci se od Něho učit. Vy však odsuzuje vše, co se Vám nelíbí a co zasahuje do Vašeho pevného řádu, aniž zkoumáte, zda ta „jiná“ cesta k Bohu vede nebo ne.
      Už dopředu víte, že to je cesta špatná, a při tom soudíte jen podle zdání.
      Ale, abyste nad tímhle alespoň přemýšlel, to byste musel číst Bibli a snažit se pochopit slova Ježíše, a z předešlého už vím, že pro Vás není tak důležitá.
      Ale jednou nebudeme moci říct:: „Ale církev to tak říkala.“ Ne, tam budeme stát každý sám za sebe a Ježíš se nás zeptá: „Miluješ mne?“

     • Ale houbeles na jehlách jdete za Kristem, když Mu ničíte svatostánky a oltáře a tím popíráte působení Ducha Svatého v Církvi Svaté. Co tady na nás pořád zkoušíte? Co čekáte? Že se Vás leknu a po více než 30 letech života mezi potrhlými modernisty najednou ustoupím Vaší Osvícené Světlosti?

    • „Podle slov se pozná člověk, ne podle toho, jak drahé a honosné má doma vybavení.“

     To je pravda. Tak se pozná člověk. Ale tady bylo zlikvidováno to, na co lidé střádali, aby to bylo vytvořeno k Boží cti a chvále, víte? Likvidace a zneuctění vysvěcených liturgických předmětů svědčí o klanění se člověku a jeho pohodlí, tedy o stavění člověka nad Boha. Až tohleto je ryzí rouhání, víte? Opravte si alespoň základní vzdělání ve věcech katolické nauky.

     • „….Ale tady bylo zlikvidováno to, na co lidé střádali, aby to bylo vytvořeno k Boží cti a chvále, víte? Likvidace a zneuctění vysvěcených liturgických předmětů svědčí…“

      Máte pravdu, že tehdy to vše bylo vytvořeno k Boží cti a chvále, ale to bylo tehdy.
      Nemá to nic společného s úctou k Bohu ani s úctou k našim předkům. Jenom tím, že „něco oprašuju“ se přece úcta nevyjadřuje.
      Prostor kostela má svůj účel a smysl, a nejkrásnějším vybavením jsou upřímní a věřící lidé s čistým srdcem, připraveny pro setkání a život s Bohem.

      P.S: Pochybuji, že nějaké věci z kostela byly vyhozené. Spíše bych si tipla, že jsou někde uloženy nebo vystaveny. To ale opravdu nevím, jen tipuji.

     • Věci z kostela nemají být ani uloženy, ani vystaveny, ale mají soužit tomu účelu, za jakým je předchozí generace nashromáždily. Ty svoje propagandistické tlachy si zasaďte na zahrádce a neotravujte okolí.

     • „Věci z kostela nemají být ani uloženy, ani vystaveny, ale mají soužit tomu účelu, za jakým je předchozí generace nashromáždily. Ty svoje propagandistické tlachy si zasaďte na zahrádce a neotravujte okolí.“

      :-) A jak se Vám bydlí v jeskyni?
      Doufám, že nemáte nový dům nebo byt, který by snad byl ještě ke všemu nově zařízený a s teplou vodou.
      Ale jestli máte něco novějšího, snad tam máte alespoň úplně staré skříně nebo kredence, nebo alespoň úplně starý gauč, koberec atd. Prostě něco, podle čeho je vidět, že si vážíte svých předků. Přece to Vaši předkové dělali i pro Vás, ne? :-)

     • Na tom je aspoň dobře vidět, že neznáte rozdíl mezi vlastním obývákem a kostelem, takže jen potvrzujete svoji těžkou nekatolicitu a nekřesťanství. Víc nám už o sobě říkat nemusíte. Máte vynikající trénink z NOM jen co je pravda. Tohle znám ale už 35 let, víte? Nic nového jste nevymyslela – jen slepě opakujete lživou, bezbožnou a protestantskou propagandu.

     • Zdevastovaný kostel nevypovídá nic o ničem, právě tak jako o ničem nevypovídá kostel honosně vybavený, dokud člověk nepozná farníky, kteří se tam schází ke společné modlitbě a oslavě Boha.
      Teprve pak je možno říci, zda dané prostředí slouží k růstu či nikoliv.

     • Magda (20.1.2013 | 17.40) napsal:
      „Zdevastovaný kostel nevypovídá nic o ničem, právě tak jako o ničem nevypovídá kostel honosně vybavený.“

      No super. Tak si ty svoje pitomé kecy o starých krámech dejte laskavě do svých vlastních polobotek a přestaňte otravovat poctivé křesťany.

   • Oblečení umělkyně mi tak trochu připadá jako gotický kněžský ornát :-)
    Že by kolem krku měla fanon? :-)

    • A která umělkyně? 😀 Co vím, tak tam umělci už nemají místo, protože byli vykázáni mezi „staré krámy“. 😛

 33. Milý Topajíku,fotky jsem viděla.Co na to říct?Pan farář Vacek je opravdu nebezpečný!.V plážovém obleku tam zase znesvěcuje liturgický prostor.!
  Hlavní vina je na něm,on je kněz,ale spoluvinni jsou i všichni ostatní.Někdo méně,někdo více!Možná ten chlapec nejmíň nebo vůbec.Naprosto je to tak,jak píšete, na tyto zhovadilosti vodí děti a mládež a ničí jejich duše,jejich postoje a názory ve vztahu k Bohu.
  Divím se těm dospělým,nemají v sobě ani kapičku soudnosti.Tohle přece i selský rozum pochopí,že tohle do kostela nepatří!
  Vernisáž obrazů,pověsit tyto batiky na stěny,kde majíí viset obrazy,připomínající křížovou cestu, umučení a smrt našeho Pána Ježíše Krista.Který nás tímto vykoupil,spasil,který nás zachránil před věčnou smrtí a ďáblem.
  Tak velké zneuctění!!!Takový výsměch Pánu Bohu.A ještě se hostí a smějí uprostřed kostela.Taková zkáza! Zemětřesení,potopa světa!
  Jak to ti ostatní dospělí farníci mohou dovolit? Je to jejich pýcha,sebevědomí??

  Fakt zkáza!

  A.

  • Já Vás chápu, Anežko. Ale co „ti ostatní“ mohou dělat proti rozhodnutí pana Duky? V této chvíli se můžou vyplakat jedině tady – a za to patří dík a velké Boží požehnání autorům tohoto blogu, že tu ten prostor je. A výsměch apostatů se nás nemusí dotýkat ani omylem. Jejich výsměch je dovede do záhuby. A nepomůže jim odtud ani pan Duka, když nechce uznat, že tohle jeho rozhodnutí JE proti všemu církevnímu učení a že takto veřejně přiznává svoji těžkou a umíněnou nekatolicitu. Dopis papeži? Směšné! Kdo zaručí, že ho papež bude opravdu číst a dopis neskončí jako „omylem ztracený“ někde v koši? A i kdyby ho přečetl – jak může přikázat Dukovi, aby byl tento kostel vrácen do původní podoby? Maximálně ho o to během řeči požádá, pokud vůbec.

 34. A ještě chci dodat,je to takové zneuctění jakoby přišla atomová válka.To píši p.faráři Vacku Vám.
  A.

 35. Dokud budou mezi námi takové paní Magdy,nemůžeme čekat žádnou nápravu ostudných poměrů.Měla by si připomenout, že takové nápady, kt. ona hlásá ,už církvi mnohokrát ublížily, protože se vždycky najde dost těch, kdo je uvedou ve skutek.Naštěstí se katolíci ubránili a dávají Bohu to, co je nejkrásnější, nejdražší a barokní kostel plný obrazů a zlata je přesně takovým místem, kde můžeme pokorně klečet před božím majestátem..Správně paní Magdě kdosi poradil, že je dosti sekt a různých denominací, kt. nepotřebují ani kostel a spoléhají se jen na svůj rozum a své nápady. K těm ať zamíří.

  • Takové „Magdy“ se dovedou akorát koketně motat okolo NOM-předsedajících, plést jim hlavu a naštípávat proti katolíkům. 😀 Některé to prý dotáhly tak daleko, že si s nimi při NOM vyměňují i SMS. 😀

   • Bráníte, Topajíku, vybavení kostela, které je tak velmi důležité k oslavě Boha, neboť jen to nejlepší si přece zaslouží Bůh, ale z úst Vám lezou červi….
    Sám se usvědčujete svými slovy.

    • Paní Magdo,stále nechápete., a ty červy v ústech máte Vy!!!
     Pořád se oháníte Biblí.,ještě kdoví jakou.!?
     Taky všechny Bible nejsou katolické, i když běžně i doma u katolíků takové jsou.a ani o tom.neví.Ale to třeba jindy.Vy prostě vůbec nechápete a nevíte,že kromě zjeveného Božího zákona je tady tradice Církve.Určitá pravidla,předpisy.,a ta jsou neměnná,závazná.Když to chcete vědět ,až do konce světa.A toto Vy nechápete.a nevíte!Doplňte si vzdělání..!
     Tady je barokní kostel,s hlavním oltářem ,směřován podle možností ke směru druhého příchodu Ježíše Krista,uprostřed oltáře byl svatostánek s proměněnými Hostiemi,byl tam presbytář..atd..atd.. a co zůstalo z toho kostela teď?Protestantská modlitebna!!!
     Pochopte,to nelze!!!!
     Tady nejde o žádný nábytek,jak jste dávala do srovnání s vybavením kostela:To jsou věci posvátné.,ten kostel je místo Boží.Pokud by něco začalo chátrat,tak se to restauruje,vymění podobným…
     Ale ne takhle.!
     Uvědomte si,co z toho kostela zbylo.Opět se opakuji -protestantská modlitebna!!
     Ale!!To si opravdový katolík nemůže dovolit.Jde samozřejmě i o srdce člověka,jak stále opakujete,že tam má mít Bůh své místo a příbytek,a ne v prostoru.
     Ale i vybavení kostela je posvátná věc a pokud to člověk najednou rozhodí,tak to o něčem svědčí.
     O jeho neposlušnosti!!nevěrnosti,svévolnosti,vzpouře.Pište si co chcete,stále o důležitosti srdce člověka,ale jsou to opravdu jen planá slova!
     Vy píšete jak nějaká reformátorka!!Tak časem ,jak tak čtu Vaše příspěvky ,vy jste schopni zdevastovat všechno.Hlavně že budete mít Boha v srdci.Tak můžete začít ve Vatikánu,přebudovat,zdevastovat basiliku sv.Petra,můžete jít ještě dál.,třeba rušit různé kongregace ,různé svátky,různé pobožnosti,,atd,,atd..vždyť přece o tom se v Bibli nepíše!!!Už to chápete!!!!
     Je tady i tradice Církve,vedená Duchem Svatým.
     Znovu Vám opakuji,že jsou určitá pravidla,která z této tradice vycházejí.A to jsou pro katolíka posvátné věci.A pokud na ně někdo sáhne,už to o něm něco vypovídá.Již se vyčleňuje,je nový reformátor,nový Luther!!
     Řeknu Vám to teď docela natvrdo….
     To ,co si dovolují dnes mnozí katolíci, by si muslimové v jejich mešitách, dovolit nemohli..Víte,co by je čekalo?
     Za takové zneuctění!! A toto je jen nepravé náboženství!!A tak si to hájí! Nebo rabínové v jejich synagogách!! A Vy tady pořád nemúžete pochopit,jaká je to troufalost a těžký hřích takhle zdevastovat kostel!!
     A.

     • „…jak tak čtu Vaše příspěvky ,vy jste schopni zdevastovat všechno.Hlavně že budete mít Boha v srdci….“

      Děkuji Vám, to mi stačí.
      Jsem ráda, že jste pochopil podstatu, kterou jsem se tu snažila vyjádřit, a která je, dle mého názoru, ta základní a jediná.
      Ano. Budu nesmírně šťastná, a o to jediné mi jde, pokud budu stát Bohu za to, že Bůh přijde a udělá si příbytek v mém srdci.
      To přeji i Vám všem.

     • Jak může Bůh mít příbytek tam, kde je nenávist k Duchu Svatému, tedy ke třetí Božské osobě, to opravdu nechápu.

     • Anežko, nikoli Boha, ale boha = okleštěnou vlastní představu o Trojjediném Bohu.

     • „Jak může Bůh mít příbytek tam, kde je nenávist k Duchu Svatému, tedy ke třetí Božské osobě, to opravdu nechápu.“

      Přesně. Tak to je snad první věc, na které se shodneme.
      Přemýšlejte o tom a možná Vám dojde, že tu nenávist k Duchu Svatému jste si tam dosadil sám. Mne by to ani nenapadlo.
      Moc dobře vím, co Ježíš o Duchu Svatém říkal. Je to v Bibli.

     • Nenávistí ke zjeveným pravdám o liturgii tady předvádíte jen Vy – helejte, mně to nebaví se hádat o slovíčka tam, kde je akorát nenávist k Boží Církvi Svaté. Nehledě na to, že jsem to tady několikrát psal. Takže si ty svoje New Age kecy dejte za klobouk.

    • Tak to s tou obranou máme, Magdo, 50:50. Jenže na mé straně je katolická pravda zjevená Duchem Svatým, kterou Vy popíráte zuby-nehty, víte? Takže ti červíčci lezou jen od Vás. (Vlastně Vám to už Anežka napsala.)

     • Paní Magdo,tohle jsem čekala,že někdo napadne.Tedy jako ,že napadne moji větu….hlavně že máte Boha ve svém srdci…..Komentář jsem napsala dosti rychle a hned po jeho odeslání a přečtení jsem si uvědomila,že jsem nezdůraznila,že je pro katolíka automatické,že Pána Boha máme ve svém srdci.To je prostě automatické!. a proto mi ta věta utekla
      .Ale já jsem to myslela tak,hlavně že budete mít Pána Boha v srdci,ale zároveň nechcete akceptovat tradici Církve.Tato tradice vychází z Ducha svatého,,je vedena Duchem Svatým.
      Ve Starém zákoně ,Novém zákoně ,Duch svatý odkrýval stále jasněji zjevené poklady Boží..Po Novém zákoně,tedy po smrti posledního apoštola,sv.Jana, již neexistuje žádné zjevení,žádné nové zjevení.
      Je to vrchol,nepřekročitelný vrchol.Bůh je neměnný,dokonalý.
      A pak Církev, až do dnešní doby ,již jen objasňuje,stanovuje,upřesňuje tyto dané články víry..Bůh se nemění,je dokonalý,.Jen Pána Boha můžeme více poznávat, k němu se přibližovat.,více milovat.A to samozřejmě za pomoci Ducha Svatého,vždyť toho nám Pán Bůh seslal z nebe,aby s námi byl až do konce světa ,nám pomáhal..
      Učitelský úřad Církve objasňuje,vysvětluje nebo zároveň i vylučuje všechno,co by se mohlo stavět proti daným článkům víry.A to se předává z generace na generaci..
      .A tato tradice,neboli toto předávání, je nutnou podmínkou duchovní plodnosti..a pak! Po ovoci je poznáte!. Láska k bližním,kněžská a řeholní povolání,rodiny s mnoha dětmi,život prožitý ve snaze o následování světců a mučedníků..
      A tak to bylo např.i při upřesňování průběhu mše svaté , liturgického prostoru,liturgických předmětů,,oděvů..byl vidět vývoj,však,podotýkám , musela být zachována podstata..např.,že že mše svatá je smírná oběť..a pak papež sv.Pius V stanovil,že je to mše svatá všech věků a tak a tak se bude slavit….Tuto mši svatou opatřil bulou,kde se říká,.budiž vyloučen,proklet,kdo by tuto mši svatou chtěl zrušit.!změnit!
      Svatá Církev musí nejvíce pečovat o to,aby zachovala nedotčený a neporušený poklad víry.Tedy žádné nabírání cizích zvyklostí,jejich neuctivých ,nedůstojných postojů vůči Bohu.Cožpak v autentické tradici Církve je nějaká mše zády kněze k Bohu?Komu ten kněz přináší oběť?Vždyť se podívejte na obětní stůl!!To si do Novus Ordo zatáhlo 6 protestantských pastorů..ale o tom teď nebudu psát.
      Prostě pochopte,že určité postoje,zvyklosti,definice,dogmata ,definoval pod vedením Ducha Ducha svatého, Učitelský úřad Církve.
      Tradice znamená předávat, a ne vytvářet něco v podstatě nového.Vy chcete měnit a upravovat liturgický prostor.
      Pochopte to nejde!
      To už jde proti tradici Církve,proti Duchu Svatému,tedy proti Pánu Bohu,proti celé Nejsvětější Trojici.A to je těžký hřích!Tady už vývoj dosáhl svého vrcholu,tady bylo jasně definováno .Tak si přečtěte něco,např.jakou těžkou práci měli papežové..např.sv.Pius IX,Lev XIII,sv.Pius X,Benedikt XV,Pius XI,PiusXII..co jim to dalo úsilí bojovat proti těmto modernistům.
      A vy se stále odvoláváte na Bibli!
      To je sice pěkné.,ale Vy tu Bibli přece nebudete vykládat!
      Vy nejste Učitelský úřad Církve,tj.ani papež ani kolegium biskupů.Přece tady nemůže někdo zpřeházet kostel,udělat v něm úplně jiný liturgický prostor,To prostě nelze!!!!!!To už není autentická tradice,to už není Svatá apoštolská katolická Církev. To už je vpasovávání,tzn.zavlečení něčeho cizího do katolické Církve.To už ve svém důsledku nevede ke spáse duše,ale k neplodnému duchovnímu životu,který se dříve či později zákonitě projeví.
      A když se tak pořád odvoláváte na Bibli,tak mi prosím Vás pošlete odkaz na ta místa,kde je napsáno,že oltář má být zakryt plachtou s nahou ženou,že se má odstranit svatostánek,že se obětní stůl,tedy ten jejich nový oltář, má umístnit k boční stěně kostela,že se mají na stěny místo obrazů křížové cesty našeho Pána Ježíše Krista pověsit batiky,že se má uprostřed kostela jíst,pít!!!
      Tak mi to prosím Vás pošlete!
      A píši tak,jak to napsal i pan Topajík.Vy máte ve svém srdci jen boha a ne Boha. !
      A.

     • Pochopte, Anežko, že taková Magda by právě biskupkou moc ráda byla. Proto potřebuje jiný „liturgický“ prostor. Jen mi nejde do hlavy, proč kvůli tomu otravuje katolíky a ničí jejich kostely a nepřestoupí pohodlně třeba k husitům. (Pravda – jsou tací divní lidé mezi námi, kteří se raději škrábou v levém uchu pravou rukou a naopak).

     • Trochu se zastanu p. Magdy. Její pohled na liturgické uspořádání interiéru kostela, ale i na slavení liturgie vychází z převratného období šedesátých let, které poznamenaly nás všechny. Odpor proti ustáleným zvyklostem, tradicím, zkrátka proti establishmentu na všech formách veřejného života a zejména kultury se nevyhnul ani katolické církvi, která právě končila druhý Vat. koncil. A tak nastoupili tkzv. osmašedesátníci, kteří začali vše kolem sebe, co bylo konzervativní bezmyšlenkovitě bořit. HnutÍ ,,68″ se nevyhnula ani církvi. Po letech většina mladých kněží vystřízlivěla a srovnala se, ale některým to zůstalo, jak řikám zastydlá puberta a ti ničí a ničí. Jejich poznávacím znamením je věk od šedesáti výš. Bohužel neustále se snaží to předávat mladým laikům, viz Magda, ale u nich liberální víra po čase uhasíná, tak si myslím, že je otázkou několika let, a s těmito bořiteli chrámů se už setkávat nebudeme.

     • Otázkou je, proti čemu nebo komu zastávat. Dokud nezačala provokovat, napadat a zesměšňovat, bylo na ni reagováno trpělivě. :-)

 36. Dívám li – se na tyto obrazy, přijde mi to barbarské…Sedět zadkem ku svatostánku, dopřávat si víno a chlebíčky a ještě zády k Bohu??,

  Nejsem proti tomu,aby se lidé pobavili,pospolečenštěli ale snad v KD,nebo doma? Máte málo prostoru ve vesnici?

  Zničit obrazy,na kterých se podíleli naši předkové?? Dílo nespočitatelné krásy, a svatostánek zakrýt,aby vám nevadil???

  Něco u vás nehraje…..Možná pan Vacek je modernista,ale ne vše moderní je dobré!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Oni přece nesedí zadkem ke svatostánku, ale bokem. Uklidili ho přeci za to černé plátno a obraz s tou úděsnou nahotinou. Aspoň člověk ví, čemu se tam klanějí. 😀 😀 😀 Ještě budeme říkat – zlaté zlaté tele! 😀

 37. S lítostí jsem přijal a nakonec i na internetě našel obraz zprznění tohoto krásného kostela v Letohradě – Orlici.
  Jak vidím, nejen Letohrad! Slyšel jsem, že v Ústí n.O. podjalo děkanství plán vybudovat ulici směrem k divadlu přes starý k děkanskému kosteli Nanebevzeté P. Marie vybudovat ulici. Pokud tak: Tím se oddělí pozemek fary od kostela, a znesvětí starý historický hřbitov. Naruší se charakter historicky pamutkového komplexu. Pokud ještě to má být za peníze z fondů EU – tak to jsou finance od ďábla. Nejen ve Fatimě či La Salettě Nejsvatější Panna varovala před zkažením uvnitř Církve. Třeba nám všem modlitby, solidarity, modlitby unisono…A číst hodně v Bibli, protože je Bohužel dnes situace v Církvi taková, že ne všichni pastýři jsou svatí … Bůh je pořád více než osoba duchovní pozemská, a Bibli pak třeba brát jako dílo převzaté přímo od apoštolů atd…Je mi líto, že takové věci se dějí na Podorlicku, od kterého jsem teď hezkých pár set kilometrů daleko …

 38. Nerozumím tomu, proč nám tady TOPJALÍK stále předhazuje protestanty. Protestanti mají svoje kostely a katolíci zase svoje. Pokud vím, protestanti katolíkům nenařizují, jak mají vypadat jejich kostely. Modernizují si je sami katolíci, a to rychlejším tempem než protestanti. Jestli si berou příklad z protestantů nebo z baptistů nebo z denominací, za to nemohou ani protestanti, ani baptisté, ani denominační církve. Mají pravoslavní nadávat na své modernisty, že jim pokatoličťují kostely?

  • Ohohó! Prosím pěkně – KDE se pokatoličťují protestantské kostely? V kolika se lidi modlí růženec? Poučíte nás??? Ihned tam pojedu na víkend se modlit! A že já Vám (=Petronele) něco předhazuji??? To jsou katolické církevní dokumenty, které Vy pouze protestantsky ignorujete, víte? 😀 Ach, já žlučovitý a zapšklý katolík 😀 😀 😀

 39. Paní Petronelo,pan Topajík píše pravdu.Jak má jinak nazvat skutečnost? Prosím, řekněte mi to!
  A nerozumím tomu, proč tak zvýzazňujete jeho jméno,buď jste škodolibá,nebo to byla neúmyslná chyba
  protestanti nevěří v reálnou přítomnost ježíše Krista v Nejsvětější Hostii.Možná někteří na chvilečku ano,ale to musí jakoby odsouhlasit přítomný lid.Oni nemají kněze ,který skrze své svátostné kněžství se svává samotným Ježíšem Kristem a přináší Bohu oběť Nejvyšší.
  I do Novus ordo se zavlekla tato nehorázná lež.Kněz po proměňování,pozdvihuje Nejsvětější Hostii,ukazuje ji lidu a potom teprve pokleká.Tak to v tradiční mši svaté nesmí být!KIněz po proměňování ihned poklleká před živým Ježíšem Kristem a potom teprve pozdvihuje Hostti,aby se jí mohl poklonit i přítomný lid.
  Mnoho let někteří protestanté bloudili.Zdobili své kostely jakoby tam živého Boha na svém oltáři měli.Jejich srdce se zdráhala,ale jejich pýcha a svévole to byla,že to nakonec nepřiznali,že není správné být protestantem.
  Mnohé nové kostely,i mnohé jiné,které poblouznění katoličtí kněží přestavují,již jakoby neměli být určeny pro slavení katolické mše svaté,ale pro protestantské bohoslužby.Jsou studené,chladné,už tam není místa,kde by měl pokleknout každý člověk,již tam není živého Ježíše Krista!
  I patřičná úcta k živému Bohu formuje člověka.!

  A kdyby moderní pravoslavní chtěli pokatoličtovat jejich kostely,bylo by to jen dobře!
  Vždyť i Panna Maria nám skrze sestru Lucii,vzkázala,že si přeje,aby papež spulu s biskupy celého světa zasvětil Rusko Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. A to by pak určitě bylo katolíků.!.Vždyť to si přejeme! Vy snad ne? V katolické církvi je cesta,pravda, život,spása duše

  s Pánem Bohem A.

  • Petronela mi nick nijak nezvýraznila, Anežko. Ona jen ještě neumí používat Shift na velká písmena a zrovna omylem nechala Caps Lock viset. To jí nevyčítejte, to se může stát každému začátečníkovi na PC, který je zvyklý psát na psacím stroji. Ale ještě neumí moc psát, že? Vrzla mi tam hned 2 písmena navíc. 😉

 40. Pane Topajík, omlouvám se za komolení Vašeho pseudonymu. A snad Vám nevadí, že jsem na začátku jména napsala nyní velké T, které jste si Vy nenapsal. Jméno se píše vždy s velkým písmenem na začátku. Caps lock jsem zapnutý neměla, je vidět, jak pouze na základě toho, že si něco myslíte, děláte závěr. Kupodivu jsem držela stisknutý Shift. To vše proto, abych zvýraznila Váš pseudonym, abyste si všimnul, že je to pro Vás. Ostatně, nezapomněl jste si vypnout Caps, když jste psal slovo „KDE“? Zloděj kříčí chyťte zloděje? Stejně tak se nikdy nepíší tři otazníky za tázací větou, nýbrž pouze jeden, byť by byla otázka co možná nejzvídavější. Navíc hádka o tom, jak kdo píše, zde není podstatná. Já jsem se zeptala, proč si berete do parády protestanty, když protestanté nenařizují katolíkům, jak mají vypadat jejich kostely. To je celé. Neodpověděl jste. A ani to jste nepochopil, když se v zápětí ptáte přesně naopak – kde že se pokatoličťují protestantské kostely. Přečtěte si můj dotaz ještě jednou. A na závěr. Nevím, zda jste žlučovitý, ale zapšklý asi ano. Soudě podle toho, jak se v této diskusi vyjadřujete. Já z Vás opravdu cítím zapšklost, nenávist, povýšenost a podobně. Takto Vás cítím já svým subjektivním citem.

  Pro p. ANEŽKU: Protestanté a.v. věří v reálnou přítomnost, narozdíl od současné ŘKC v liturgii před přijímáním vyznávají víru ve skutečného Krista v hostii, zatímco v ŘKC o ní pochybuje 95 % přijímajících (tuto statistiku zveřejnil lefébvrista, tedy musí být na beton). Přijímá se v kleče a do úst, nikoliv ve stoje a na ruku. Přijímá se podobojí – tak, jako to Kristus Pán ustanovil. Svatostánek, nošení v kole a podobné věci nemáme, protože Kristus neustanovil vynášení jeho Těla mimo svátost. Stejně je toto i u pravoslavných. Ale nebereme Vaší církvi její praxi, proti úctě ke Kristu nic nemáme. Pokud chcete soudit protestantskou nauku, nastudujte si k tomu nejprve patřičné dokumenty. Jedná se o Knihu Svornosti. Vznikla po reformaci, od té doby se nauka ani liturgie neměnila, je v ní vše, co tam není, to platí stejně jako u katolíků té doby. Za protestanty h.v. mluvit nebudu, jsem luteránka. Vím, že tito věří v přítomnost pouze duchovní. Je neplodné vést diskusi s někým, kdo nezná nauku toho druhého a často ne dokonale ani svoji vlastní. Proto asi nemá cenu, abychom se spolu my dvě dále bavily.

  • Ano, ano, ano. 😀 Jsem zapšklý, ošklivý a žlučovitý. 😀 😀 😀 Přesně v duchu toho, co jste si nepřečetla Vy hned na úvodu tohoto webu:

   „Při pohledu na dnešní Církev (klérus – liturgie – teologie) je tradiční katolík nejdříve pobouřený, poté zarmoucený, a nakonec propuká v smích.“
   M. Gomez Davila, kolumbijský katolický spisovatel (1913 – 1994)

   Já jsem totiž už v té poslední fázi, víte? A to svoje lobbování pro protestanty si strčte klidně za vlastní klobouk. Na mne to už zdaleka neplatí. A k tomu ostatnímu se už vůbec vyjadřovat nebudu, nemám totiž rád žlučovité, křečovité, zapšklé a „vševědoucí“ dámy. 😀 Ostatně – každý má právo reagovat nebo nereagovat na jakoukoli otázku, nebo ne? 😉

  • Paní Petronelo,nebylo účelem si brát do parády,jak Vy píšete,protestanty.Tady bylo hlavním účelem ukázat katolíkům,že se chovají již ne jako katolíci,ale jako odpadlíci,jinověrci,bludaři,tedy jako protestanti. Účelem bylo ukazát či napovědět katolickým kněžím a katolickým věřícím,aŤ jsou na pozoru.Svými postoji,názory,přestavbami kostelů aj. se již chovají jako protestanté.
   Já si myslím,že pan Topajík je skvělý,radostný katolík,s láskou k Matce Církvi a s láskou k Pánu Bohu.Absolutně na něm nevidím nic zapšklého,nic nenávistného,nic povýšeného a nic podobného.
   Je skvělé,že píšete o lefebvristovi,který zveřejnil statistiku o víře či nevíře v reálnou přítomnost Ježíše Krista v nejsvětější hostii.Jen tak na okraj,nevím co Vám pomůže víra v reálnou přítomnost Ježíše Krista v Hostii,když ¨nemáte kněze,máte pastora,což není muž se svátostí kvěžství/jednu ze 7,které ustanovil Ježíš Kristus/,on ten Váš pastor se nestává v okamžiku proměňování samotným Ježíšem Kristem.Takže si můžete věřit v co chcete,můžete přijímat do úst , i v kleče a stejně Vám to na nic není. Bohu není přinášena žádná oběť.Je to Vaše modlitební setkání,nebo nevím co.Ale nekrvavá smírná oběť to není.!
   Když jste vzpomínala lefebvristu jste na skvělé cestě. Určitě můžete chodit na bohoslužby, na pravou katolickou mši svatou. Rozpis bohoslužeb najdete na stránkách fsspx tam si najdete místo,nejbližší vašemu bydlišti.
   A mons.Marcel Lefebvre byl věrný služebník Boží,neohroženým obhájcem oběti Mše svaté,katolického kněžství,svaté Církve a Apoštolského stolce,odvážným apoštolem království Božího na zemi, ve víře horlivým služebníkem nejsvětější Matky a zářným příkladem lásky,pokory a všech ctností.

   Jestli má cenu,abychom se mi dvě spolu bavily,záleží i na Vás.Vy předem říkáte,že ne.

   Ale myslím,že ano.Kéž Vám dá Duch Svatý dar poznání! A.

   • (Tak tomuhle se říká výhoda nicku, drazí přátelé. Anežka chválí nějakého topajíka, a protože to nejsem já, resp. moje jméno, tak to nemusím brát osobně. Hurá!) 😉
    Nechte na hlavě, Anežko. Čtyři by se hádali, jestli jsem skvělý aspoň z dálky… 😉 Ale jste človíček s velice milým i dost fundovaným vyjadřováním – a to se u našeho dobrého Pána Boha hodně cení. :)

    • Já si myslím milý Topajíku,že to můžete s klidem brát i osobně a určitě jste ,a snažíte se i dále být dobrý,věrný katolík a určitě byste i jiným tolik přál si zachovat víru v jedinou Svatou katolickou apoštolskou Církev a ne s netečností přihlížet k jejímu ničení .
     Vzhůru srdce! Jdeme do boje na vodě i na souši, v každou hodinu, v každý čas!

     • Jo,… kdyby tak ta snaha stačila… člověk dělá, co může, snaží se dodržovat Evangelium, Boží přikázání a ani neví, jestli se dostane do Nebe…
      NOMáci to mají prý stopro jistý. Při každé NOMhostině se v tom utvrzují a oslavují, že svoje případné lehké hříchy (třeba soužití s více partnery prý taky není žádný těžký hřích, tak se to mezi sebou rozvádí a bere a vzdychá romanticky při nehříšné masturbaci ta je přece přirozenou potřebou těla, pro kterou má Bůh pochopení, jak vyučuje jeden tramp, kterého omylem udělali farářem) snadno olitují v okamžiku setkání s Bohem po smrti a půjdou direct do Ráje. Žádný očistec, žádné peklo, ale hezky přímo. Ti se teda mají… Takhle mi to totiž vysvětlovala jedna moje příbuzná (měl jsem podezření, jestli se neschovala za nick Petronela, ale ona na internet nechodí, tak asi ne), která se považuje za velmi dobrou katoličku. To jsou věci, že…?

     • To topajík, to co píšete je běžná praxe některých liberálních kněží, a toto smrtelné omlouvání těžkých hříchu si budou muset spoluvytrpět, nechtěl bych být v jejich kůži. (čerpáno viz. sv. Jan Vijann
      ey)

     • Jistě, pane Málku. Po zkušenostech z internetových diskuzí ale uvádím jen to, co sám vím a co případně mohu doložit, aby si tu někdo (např. takové nějaké Magdy s Petronelama) nehrál na „spravedlnost“ a netvrdil, že si třeba něco cucám z klávesnice. 😉

  • Tohle mi poslal nedávno kamarád a dost mne tím pobavil. „Vymyšlení vymyšleného“ jsem mu na to napsal.

   Příručka bude stát zhola zbytečné peníze, které by se daly spíš využít na pořádnou reedici misálu z r. 1962. Jak chtějí bez hluboké úcty k Bohu ve svátosti oltářní „lépe zapojovat lid“, to vážně nechápu. Kdyby raději dodržovali ustavení DVK, která jsou v souladu s Tradicí i Magisteriem a neničili oltáře a posvátnou liturgii, tak jsme měli pokoj a silnější Církev bez protestantských pitomostí.

 41. Dostal jsem dostal odkaz na tuto stránku. Napřed jsem nevěřil vlastním očím, jak je možné změnit katolický kostel na evangelikální motlitebnu, ale po přečtení knížky „ATANÁŠ a dnešní církev“ od řezenského biskupa Rudolfa Grabera z roku 1973 se tomu už vůbec nedivím. Je to nepřítel, který ví, že nejlepší způsob jak podkopad Církev Kristovu je zevnitř. Zvenčí se to přes mnohé krvavé oběti nepodařilo ani římským císařům, Luterovým reformátorům, Adolfovi a Stalinovi.
  Naše soudruhy radši ani nepočítám, protože ti byli ve stínu našich východních rudých bratří jen slabý odvar. Přesto, že i na jejich rukou je nesmazatelná zaschlá krev mnoha našich lidí, kteří vydali nejvyšší svědectví Kristu, nebyli těmi nejhoršími nepřáteli.
  Dnes jsou nejnebezpečnějšími nepřáteli ti co jsou ve skrytosti, na státních úřadech, možná i v liturgirgických rouchách různých úrovní, snad i těch velmi vysokých. Vzpomeňme na různé špionážní služby. Musí pracovat navenek jako přátelé, kteří se snaží o to nejlepší. Ale jejich skutečný úkol je opačný.
  Na závěr vřele doporučuji všem místo toho sedět u počítače a klepat do klávesnice přečíst si malou brožuru o 62 stranách A5, kde jsou podstatné informace pro pochopení situace dnešní katolické církve od sv. Atanáše Velikého, patriarchy alexandrijského, pomocníka proti sebezničení Církve. Ani mnoho staletí neubralo na aktuálnosti jeho poselství. Právě naopak. Tehdejší metody nemohly být tak rafinované, jako dnes a lidé měli mnohem více času na modlitbu a ztišení. Právě dnešní doba tomu nepřeje. Ale my víme co je cílem a můžeme, pokud máme ještě zbytky svobodné vůle, se tomu postavit.

 42. text z 8. století z doby ikonoklasmu:
  „Po celé zemi a všech městech bylo slyšet vzlykání, nářek a bědování zbožných. V té době totiž bezbožníci ničili svatyně, měnili účel posvátných nádob, strhávali chrámy a bílili je vápnem, poněvadž na nich byly namalovány svaté obrazy. Uctívané ikony Krista, Bohorodičky a svatých byly házeny do ohně, seškrabávány a přemalovávány. Pokud byly vy chrámech namalovány stromy, ptáci, zvířata, zvláště dábelské jízdní a lovecké výjevy nebo scény z divadel a hyppodromů, byly tam šetrně ponechávány a pečlivě opravovány“

 43. Podívejte se na stránky Mariapro.cz
  Tam uvidíte /kdysi/ krásný Mariánský kostel, kde se konají píp šou , jezdí na kolech a dominikánský kněz je u toho.
  Nachází se v sídle biskupa, v Litoměřicích.

  • Myslel jsem konkrétní místo.
   No, bohužel, obávám se, že pokud kostel patří obci, obec rozhoduje i o tom, že tam mohou chodit pustošit posvátnost katolického chrámu i lutheráni.

 44. Vážení, ač se s některými, zde prezentovanými názory, plně neztotožňuji, musím poznamenat, že video z využití kostela v Litoměřících (z Mariapro.cz) je vskutku odpudivé.
  Tohle by snad mělo vadit každému rozumně smýšlejícímu člověku…

 45. diskuze je dlouhá, tak nevím zda to tu již bylo…
  každopádně mi přítel vyprávěl, jak byl svědkem mše, na manželských setkáních v kroměříži, kdy vacek předevšemi vyzval pár nevěřících, nepokřtěných a se slovy, že přece jim musíme dát to nejcennější co máme jim dal přijímání pod obojí a všichni mu ještě málem líbali ruce jaký je to moudrý a otevřený světec… z toho sem skoro zvracel..

 46. Proč se divíme, když naši biskupové nám nejdou příkladem. Za totality byli u Stb, po změně režimu násilím vše měnili ke svému obrazu. Nadělali z mužů své poskoky i když měli doma postiženou manželku a to, aby když dostanou „chuť“, aby si mohli odskočit za….. osahávat děti a brát velké úplatky, místo toho, aby se nad svým počínáním zamysleli tak právě takovéto kněze, kteří dělají jen zlo podporují, např. P. nebo pan Vacek je toho příkladem. Tito dva biskupové mají velkou radost, když se v církvi dělá jen zlo. Jsem poškozená pisatelka Pavla

 47. A kde je Svatostánek, který by měl být ústředním bodem?
  Podle P.Vacka není asi zapořebí, když se dá Svatostánek udělat v určitých rodinách dle úsudku kněží. Píšu to proto, že u mě tento Svatostánek byl a to bez povolení s velým množstvím proměněných hostií a právě služebník církve můj manžel se nechoval s žádnou úctou. Biskup o tom věděl a řekl, že jde jen o obyčejnou oplatku. Vždyť v tomto kostele si věřící chodí jen pro „oplatky“. Hnus!!! P.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *